Doniczka oczyszczająca powietrze - jak to działa?
CZY WSZYSTKIE ROŚLINY DZIAŁAJĄ TAK SAMO?
Na początku małe przypomnienie. Nie każda roślina działa w ten sam sposób. Istnieją gatunki, które świetnie radzą sobie z filtrowaniem powietrza, a także takie, które nie dają żadnego efektu. Ponadto, każda roślina inaczej oddziałuje na poszczególne toksyny. Dla przykładu, sansewieria świetnie radzi sobie z formaldehydem, natomiast skrzydłokwiat jest lepszy przy usuwaniu trójchloroetylenu. Z tego powodu warto znać nie tylko listę roślin oczyszczających powietrze, ale również usuwane przez nie substancje. Ważne też, żeby wiedzieć, w jakich pomieszczeniach występują te substancje. Mając tę wiedzę każdy będzie mógł z łatwością dopasować roślinę do pomieszczeń w swoim domu czy biurze.
JAK ROŚLINA OCZYSZCZA POWIETRZE?
Większość informacji o roślinach oczyszczających powietrze dotyczy ich umiejętności filtrowania przez liście. Niestety jest to bardzo nieefektywny sposób. Rośliny bardzo słabo wchłaniają toksyny przez liście, więc należałoby mieć w domu prawdziwą dżunglę, żeby dało to pożądany efekt.
JAK DOSTARCZYĆ POWIETRZE DO KORZENI?
Tutaj z pomocą przychodzi nasza doniczka. Posiada opatentowaną konstrukcję, która pozwala na silne napowietrzanie korzeni. Roślina jest posadzona w specjalnym koszyku z otworami przepuszczającymi powietrze. Dodatkowo u podstawy doniczki znajdują się szczeliny wentylujące, a na jej szczycie otwory odprowadzające powietrze. Dopełnieniem całości jest substrat, w którym sadzimy rośliny. Tworzy on drenażowe podłoże przepuszczające powietrze do każdego najmniejszego korzenia.
JAK PRZEBIEGA PROCES OCZYSZCZANIA POWIETRZA W NASZYM BIOFILTRZE?
Jak doskonale wiesz, roślina pobiera składniki odżywcze przez korzenie. To bardzo ważna informacja w kontekście oczyszczania powietrza. Ale po kolei, przyglądnijmy się całemu procesowi, który można podzielić na 4 etapy.
Etap 1. Przepływ powietrza.
Etap 2. Wyłapywanie zanieczyszczeń.
Etap 3. Mikroorganizmy.
Etap 4. Odżywianie.

CO JESZCZE POTRAFI NASZ BIOFILTR?
- roślina pobiera składniki odżywcze końcówkami korzeni, więc przy rozkrzewieniu dochodzi do lepszej penetracji podłoża - lepszy dostęp do składników odżywczych
- roślina dochodzi do swojej optymalnej wielkości w doniczce i przestaje rosnąć na długość - nie przerasta i nie ma konieczności jej przesadzania
- roślina ładniej kwitnie i rozkrzewia się ponieważ przestaje zużywać energię na wzrost (wydłużanie)
Ogromna zaleta naszej doniczki to unikatowy zbiornik na wodę, który daje kilka możliwości:
- roślina pobiera sobie końcówkami korzeni tyle wody, ile potrzebuje
- system korzeniowy nie jest zanurzony w wodzie, więc nie dochodzi do przelania czy odcięcia dostępu do powietrza
- możesz podlewać raz na kilkanaście dni bez obaw o przesuszenie roślin
- miarka pokazuje ilość wody w zbiorniku i informuje nas, kiedy należy podlać rośliny
- zbiornik wody to źródło wilgoci - pomaga w regulacji wilgotności i polepsza warunki życia dla roślin, szczególnie w okresie zimowym w suchym ogrzewanym pomieszczeniu
A Ty co sądzisz o naszej doniczce? Jeżeli Ci się spodobała udostępnij ten artykuł. W ten sposób pomożesz nam dzielić się informacjami, o których naprawdę mało osób wie. Jeżeli masz jakieś pytania, śmiało napisz do nas na kontakt@forvega.pl. Sprawdź też modele i wersje naszych doniczek i zainwestuj w swój pierwszy naturalny oczyszczacz powietrza.