Majowe rabaty🌸 Wybrany asortyment w promocyjnych cenach 🔥 ZOBACZ

Dekoracja i funkcjonalność - o donicach, które dają światło!

2020-09-17
Dekoracja i funkcjonalność - o donicach, które dają światło!

Świecące donice coraz chętniej wybierane są do przestrzeni prywatnych, jak i biznesowych. Trzeba o nich powiedzieć jedno – zwracają uwagę! Można nimi udekorować wnętrze salonu lub sypialni, albo stworzyć wspaniałą aranżację na tarasie lub w ogrodzie. Poznaj zalety podświetlanych donic i przekonaj się, że pasują także do Twoich przestrzeni.

Wyróżnij swój ogród/taras/balkon

Świecące donice przyciągają wzrok wieczorem i w nocy. Twój ogród nie pozostanie niezauważony, a tym samym kwiaty, które w nim pielęgnujesz, zostaną docenione. Tym sposobem będzie cieszyć oko o każdej porze doby. Co więcej, takie donice ogrodowe umieszczone np. w ogródku restauracyjnym czy przy bramie lokalu zapraszają gości i dodają przestrzeni przytulności. 

Jakie podświetlane donice mamy do wyboru?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na różnorodność wielkości i kształtów donic podświetlanych. Możemy znaleźć tę, która będzie idealnie pasować do przestrzeni. Wysokie, niskie, bardziej geometryczne, okrągłe czy prostokątne, o rysach zaokrąglonych lub kanciastych, minimalistyczne, ale też modernistyczne. Co więcej, możesz wybrać model z odwodnieniem lub bez niego. Dostępne są typowe donice świecące, w których światło wydobywa się z wnętrza postumentu oraz donice podświetlane z zainstalowanymi lampkami w górnej części. Większość z nich możesz używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

okrągła podświetlana doniczka

Świecące donice dopasowane do potrzeb

Podświetlanie donic może być wykonane różnymi sposobami. Chętnie wybierane są donice z energooszczędną żarówką LED-ową, której barwę możemy dostosować do klimatu, który chcemy stworzyć. Zimne światło może przyjemnie oświetlać wejście do budynku, a ciepłe tworzyć nastrojową atmosferę w ogrodzie. Inną opcją jest wybór donicy świecącej na 16 różnych kolorów, dzięki żarówce LED RGB. Przy jej pomocy można stworzyć efektowne iluminacje świetlne, zwłaszcza że sterowanie barwami odbywa się przy użyciu pilota. 

Podświetlanie roślin

Donice, w których lampki LED zainstalowane są w górnej części, tuż przy otworze, mają za zadanie pięknie podświetlić znajdujące się w nich rośliny. Bardzo efektownie wygląda to zwłaszcza w przypadku dużych okazów, gdzie struga blasku podkreśla i optycznie wydłuża łodygi – mogą to być palmy, fikusy czy zamiokulkasy. Świetnie wyglądają także drzewka karłowate i iglaki. Niższe rośliny, zwłaszcza te kwitnące, także zyskują całkowicie nowy urok w takim blasku. Warto wspomnieć, że żarówki LED nie nagrzewają się, więc nie wpływają na zmianę temperatury przy systemie korzeniowym (np. nie ugotują rośliny).

podświetlana donica geometryczna

Donice ogrodowe oświetlające drogę

Podświetlanie donice można wykorzystać do oświetlenia drogi do domu lub ścieżek w ogrodzie. Poruszanie się jest bezpieczniejsze, zwłaszcza jeżeli od bramy do drzwi jest długi dystans. Także spacerowanie podczas wszelkich przyjęć, odbywających się na zewnątrz, będzie łatwiejsze dla gości, którzy nie znają terenu. Romantyczny klimat, który powstanie, jest nieodłącznym towarzyszem miłych letnich wieczorów. 

Na co zwracać uwagę, wybierając donice podświetlane?

Zwracaj uwagę przede wszystkim na jakość i bezpieczeństwo. To jest ważne, z jakiego materiału donica powstała i do jakich warunków jest przez niego predestynowana. W przypadku donic Forvega jest to zazwyczaj albo polietylen (świetne, trwałe tworzywo, pochodzące w recyklingu) lub włókno szklane (bardzo solidny materiał, przetestowany nie raz). Aby zapewnić bezpieczeństwo, instalacja świetlna nie może mieć kontaktu z wodą, którą podlewane są rośliny. Cała donica powinna być też estetycznie wykonana, uwzględniając wybarwienie, wygładzenie lub zaokrąglenie kantów, stabilność. Jeżeli zależy nam na mobilności – niech będzie relatywnie lekka. Modele dedykowane na zewnątrz powinny mieć także zapewnienie o odporności na działanie promieni słonecznych i mrozu.

Czy świecące donice są bezpieczne dla roślin?

Rośliny mają swój cykl, który w uproszczeniu polega na tym, że w ciągu dnia przeprowadzają fotosyntezę, a w nocy regenerują się. Umieszczając je w donicach podświetlanych, można zastanawiać się, czy nie zaburzy to tego rytmu. Warto wiedzieć, że światło LED nie jest bardzo intensywne, nie wytwarza silnego ciepła ani nie podnosi znacznie temperatury. Rośliny są więc całkowicie bezpieczne.

donica podświetlana Lungo Grande

Miejsca, które powinny się wyróżniać

O ile zawsze twierdzimy, że piękne rzeczy mogą stać w każdym miejscu, warto wskazać kilka przykładowych biznesów, w których donice podświetlane i świecące są świetnym elementem wystroju. Są to np.:
  • restauracje i ich ogródki wewnętrzne i zewnętrzne,
  • hotele i przestrzenie dookoła nich,
  • salony urody, spa,
  • sale weselne i bankietowe,
  • muzea, teatry, zamki, ośrodki kultury,
  • budynki z ciekawą architekturą, często odwiedzane przez turystów.
 
Podświetlane donice to nie tylko piękna dekoracja, ale też istotny element tworzenia atmosfery lub nawet narzędzie marketingowe, zachęcające do przebywania w danej przestrzeni. Światło, które emitują, może zastąpić sznury małych lampek ozdobnych lub latarnie instalowane przy dróżkach w ogrodzie. Warto także zauważyć, że w dzień, gdy nie ma konieczności ich włączania, nowoczesne donice prezentują się także wyjątkowo.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1626 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Wszystko przebiegło pomyślnie :)
2024-05-20
wszystko sprawnie i bez problemowo
pixel