Nowości w zakładce DOM 🎉 Znajdziesz tam m.in. wazony, patery, świeczki SPRAWDŹ!

Donica do palmy - jaką wybrać?

2021-05-12
Donica do palmy - jaką wybrać?

Z roku na rok palmy doniczkowe cieszą się coraz większą popularnością. Ich egzotyczny charakter przywołuje na myśl wspomnienia letnich wakacji i wprowadza do wnętrza sporo ożywczej zieleni. Rozłożyste liście są bowiem efektowną ozdobą wielu pomieszczeń – nie tylko tych urządzonych w stylu urban jungle, ale również scandi czy modern. I choć uprawa palm nie jest najłatwiejsza, ponieważ trudne do odtworzenia w mieszkaniach warunki bytowania roślin nakładają na właścicieli staranną i regularną pielęgnację, to jednak nie jest niemożliwa. Przy odpowiednich zabiegach, potrafi zrekompensować się pięknymi, pióropuszami liśćmi. Jak zatem dbać o palmę i cieszyć się jej szczęśliwym życiem?

Dlaczego palma marnieje?

Palma jest rośliną, której urok doceniono już w epoce wiktoriańskiej. Jej posiadanie było wtenczas oznaką dobrego stylu i elegancji. Dziś możemy ją bez większych trudności nabyć w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, a nawet marketach! Często jednak bywa tak, że po przyniesieniu ją do domu, po kilku dniach czy tygodniach zaczyna marnieć. Czym to może być spowodowane? Powodów jest wiele. Od nieznajomości gatunku i nieprawidłowego umiejscowienia, po umieszczanie jej w niewłaściwej donicy.

Poznaj różne gatunki palm!

W sprzedaży znaleźć można różne gatunki palm. Niestety, ich wybór w wielu przypadkach podyktowany jest wyłącznie osobistymi preferencjami. To błąd, ponieważ różne gatunki palm wykazują różne upodobania, m.in. dotyczące nasłonecznienia czy podlewania. Dla przykładu, chętnie wybierana Areka, która w naturalnych warunkach rośnie na Madagaskarze lubi ciepłe i wilgotne podłoże. Z kolei równie często wybierana chamedora, określana również jako palma koralowa, porasta w tropikalnych lasach Meksyku, gdzie dociera rozproszone światło. W związku z tym, najlepiej czuje się w miejscu o średnim nasłonecznieniu. Palma królewska stanowi jej zupełne przeciwieństwo. Ten gatunek z kolei, dla odpowiedniego rozwoju, potrzebuje stanowiska mocno słonecznego, ale nie wystawionego na bezpośrednie działanie promieni.

Znajomość gatunku palmy i miejsca jej pochodzenia jest zatem dużym ułatwieniem do rozpoczęcia jej uprawy w warunkach domowych. To pierwszy krok do sukcesu...

Nie czekaj z przesadzeniem palmy!

Przesadzenie zaraz po zakupie jest jednym z ważniejszych, a często pomijanych kroków w uprawie palm domowych. Zwykle kupujemy roślinę w plastikowym pojemniku, umieszczamy w starannie dobranej donicy ozdobnej, regularnie podlewamy i... dziwimy się, że po pewnym czasie zaczyna marnieć. Tak naprawdę, nie ma w tym nic zaskakującego! Ziemia w doniczce jest materiałem, którego podstawowym zadaniem ma być lekkość i łatwość w transporcie, a nie zapewnienie roślinie wszystkich składników odżywczych. Słaba ziemia to również utrudnione nawadnianie. Dlatego tak ważne jest, aby tuż po zakupie palmy przesadzić ją do większej donicy, wypełnionej świeżą, żyzną glebą.

Idealna doniczka do palmy, czyli jaka?

Palma posiada palowy system korzeniowy. Oznacza to, że jej korzeń rośnie pionowo w dół, osiągając przy tym znaczne długości. Wybór odpowiedniego pojemnika nie może być zatem kwestią przypadku. Idealne rozwiązanie stanowią wąskie i wysokie donice ozdobne, które w przeciwieństwie do klasycznych modeli (równie szerokich, co wysokich) są w stanie zapewnić roślinie optymalną ilość miejsca do wzrostu w głąb. Polecamy serię Venus, Classic, Kari lub Juno, które szczególnie dobrze wypadną w towarzystwie mniejszych gatunków palm, np. sagowca. Jeśli jednak obiektem westchnień są większe palmy, np. karłatka, idealnie sprawdzą się przestronne donice Anakena lub Uran. Wszystkie oczywiście w wariancie bez półek.

Jednak wielkość donicy do palmy to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Drugim, niemniej ważnym elementem jest zapewnienie roślinie optymalnego odprowadzenia wody. Wystarczy chwila nieuwagi, aby ją przelać i spowodować gnicie korzeni. Aby temu zapobiec, można posadzić palmę w plastikowej donicy (najlepiej z otworami w dnie), włożyć ją do osłonki, pamiętając o wyłożeniu dna keramzytem lub kamieniami – celem zachowania drenażu. Wtenczas, nawet podczas przelania rośliny, możemy być pewni, że jej nadmiar nie zagrozi korzeniom.

Donica do palmy a wystrój wnętrz

Wysokie donice ozdobne stanowią silny element całej aranżacji. Skutecznie przyciągają uwagę swoim monumentalnym charakterem, w dużej mierze kreując panujący wystrój. Na szczęście, duży wybór donic do palmy, jaki posiadamy w swojej ofercie, pozwala nie tylko swobodnie dobrać model odpowiadający potrzebom palmy, ale również upodobaniom estetycznym domowników. Miłośnikom skandynawskiej prostoty spodoba się antracytowa donica wysoka Juno, która będzie stanowiła interesujący kontrapunkt dla jasnych i przestronnych wnętrz. Ta donica do palmy polecana jest również do nowoczesnych i industrialnych wystrojów. Czarna donica wysoka Octavia lub duża okrągła donica Kari w równie ciekawy sposób ożywi chłodne, minimalistyczne wnętrze, dodającym szczyptę przyjemnego orzeźwienia.

Palma sprawdzi się również w stylistyce kolonialnej. Jej egzotyczny charakter podkreśli okrągła donica Tulip, która w towarzystwie drewnianych, ciemnych mebli i regionalnych dekoracji pozwoli cieszyć się europejską klasyką w tropikalnym wydaniu.

Palma to również bliski przyjaciel modnej w ostatnim czasie stylistyki urban jungle. Jeśli Ty również chcesz czerpać z niej inspirację, wybierz duże, okrągłe donice Uran w kolorze soczystej zieleni, aby skomponować swoją prywatną, miejską oazę – z rozłożystą pięknością w roli głównej!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1716 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Wszystko wporządku
2024-08-27
Super
pixel