Majowe rabaty🌸 Wybrany asortyment w promocyjnych cenach 🔥 ZOBACZ

Drzewa i krzewy na balkon lub taras – jakie gatunki nadają się do donic?

2022-06-13
Drzewa i krzewy na balkon lub taras – jakie gatunki nadają się do donic?

Drzewa i krzewy do donic prezentują się bardzo efektownie, więc jeśli chodzi o pełnienie funkcji ozdobnej, w niczym nie ustępują kwiatom. Jednak pamiętaj, że przy ich wyborze istotny jest nie tylko wygląd rośliny. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę.

Jakie drzewa wybierać do donic na taras?

Czy ozdobą balkonu lub tarasu mogą być wyłącznie kwiaty i zioła? Oczywiście, że nie! Równie pięknie prezentują się drzewa ozdobne do donicy. Ważne, żebyś wybrał odpowiednie gatunki, bo niektóre z nich ze względu m.in. na swoje rozmiary nie sprawdzą się w takim miejscu.

W takim razie, jakie drzewa do donicy na taras będą najlepsze? Te, które nie osiągają dużych rozmiarów oraz wolno rosną. Na szczęście nawet biorąc pod uwagę te 2 kryteria, wybór wciąż jest duży. Bez problemu znajdziesz zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste, które będą piękną ozdobą tarasu lub balkonu.

Dokonując zakupu, zastanów się również, na jakim efekcie wizualnym Ci zależy, w jakim stylu chcesz urządzić balkon lub taras? Kształt donicy powinien pasować do pokroju drzewa. Możesz wybrać drzewa o pokroju kolumnowym i stożkowym (np. świerk biały „Conica”, jarząb pospolity „Fastigiata”), kulistym (np. żywotnik zachodni „Danica”, sosna czarna „Globosa”) lub płaczącym (np. brzoza brodawkowata „Youngii”).

Koniecznie weź pod uwagę również warunki, jakie panują na Twoim balkonie lub tarasie. Jeśli jest on dobrze nasłoneczniony, możesz posadzić w wysokich donicach np. tuje, żywotnik, czy kosodrzewiny. Z kolei tam, gdzie dochodzi mniej promieni słonecznych umieść np. cis pospolity, świerk pospolity.

Poza tym sprawdź, czy drzewa do uprawy w donicach, które chcesz kupić, są odporne na niskie temperatury. Niektóre gatunki mogą stać na balkonie lub tarasie przez cały rok. Inne wymagają dodatkowej ochrony w postaci ocieplenia albo przeniesienia ich w cieplejsze miejsce (dlatego najpierw upewnij się, czy będziesz miał gdzie je postawić).

Jakie krzewy nadają się do donic?

Oprócz drzew możesz wybierać również spośród wielu krzewów ozdobnych do donicy. Czym kierować się przy ich zakupie? Zasady są takie same jak w przypadku drzew. Szukaj gatunków, które osiągają mniejsze rozmiary i wolno rosną (w przeciwnym razie będziesz musiał je często przesadzać i zmieniać donice).

Weź pod uwagę również fakt, że powinny być to gatunki odporne na niskie temperatury (chyba że na zimę możesz przenieść je do środka) oraz na suszę (ilość gleby w donicach jest niewielka, co wiąże się z ograniczonym dostępem do wody i składników mineralnych) lub pamiętaj o regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Do donic nadają się krzewy, takie jak róże (miniaturowe, wielokwiatowe, szczepione na pniu), azalia japońska (w zależności od odmiany zachwyca kwiatami w białym, fioletowym, różowym, czerwonym kolorze), czy krzewuszka cudowna (krzew liściasty, który wygląda bardzo efektownie za sprawą różowych kwiatów).

Pielęgnacja drzew i krzewów w donicach – o tym warto pamiętać

Jeśli masz już wybrane drzewa i krzewy do donic, następny krok to ich właściwa pielęgnacja. Skoro o niej mowa, pamiętaj o tym, aby:

  • wybrać odpowiednie podłoże. Ziemne, czyli gliniaste dobrze zatrzymuje wodę. Polecane jest do roślin wieloletnich, o większych rozmiarach. A to dlatego, że jest dość ciężkie i tym samym zapobiega przewróceniu się donicy. Inną opcją jest podłoże torfowe, które jest lżejsze i zawiera mniej cennych substancji. Polecane jest przede wszystkim do roślin jednorocznych.
  • Nawozić drzewa i krzewy do donic – jeśli zdecydujesz się na podłoże gliniaste, rozpocznij nawożenie około 3 miesięcy od posadzenia roślin. W przypadku podłoża torfowego sięgnij po nawóz szybciej – około 2 miesiące od sadzenia.
  • Wybrać odpowiedni nawóz – ten o dużej zawartości azotu sprzyja rozwojowi masy zielonej rośliny. Z kolei ten, który ma sporo potasu i fosforu ma pozytywny wpływ na kwitnienie.
  • Regularnie podlewać rośliny – ilość wody dostosuj do gatunku oraz warunków atmosferycznych. Pamiętaj też o wyborze odpowiedniej pory. Nie zaleca się, aby podlewać rośliny w środku dnia, gdy za oknem panuje upał. Zdecydowanie lepiej zabrać się za to w godzinach porannych lub wieczornych.

Jakie donice nadają się do drzew i krzewów?

Wiesz już, jakie gatunki roślin sprawdzą się na balkonie i tarasie oraz jak je pielęgnować. W takim razie czas przyjrzeć się temu, jakie donice na taras będą odpowiednie w przypadku krzewów i drzew.

Oprócz aspektów wizualnych zwróć uwagę, z jakiego materiału wykonane są donice. Te z drewna dobrze sprawdzają się w przypadku roślin o bardzo ciężkiej części nadziemnej. Z kolei donice zrobione z tworzyw sztucznych są łatwe w transporcie i dość odporne na mróz. W sprzedaży dostępne są również donice metalowe, które, choć wyglądają nowocześnie, mają zasadniczą wadę – nie stanowią dobrej ochrony przed niskimi temperaturami.

Pamiętaj również o tym, że drzewa i krzewy wymagają zazwyczaj stabilnej, dość dużej donicy. Dlatego dobierz jej rozmiar do gatunku, aby uniknąć problemu z przewracaniem się roślin.

Nie tylko kwiaty, ale i drzewa oraz krzewy są piękną ozdobą balkonu i tarasu. Ich wybór jest ogromny, dlatego jeszcze przed zakupem warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Mowa tu nie tylko o wyglądzie rośliny, ale jej wielkości, tempie wzrostu, odporności na suszę i mróz. Jeśli będziesz o tym pamiętał, z pewnością wybierzesz roślinę, która będzie piękną ozdobą, a przy tym jej pielęgnacja nie stanie się utrapieniem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1625 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
wszystko sprawnie i bez problemowo
2024-05-17
Polecam!
pixel