Drzewko szczęścia - jak uprawiać, pielęgnować i jakie donice wybrać?
Grubosz to rozchwytywana roślina ozdobna, która swoją popularność zawdzięcza dwóm rzeczom: odporności na niesprzyjające warunki i okrągłym listkom. Jego popularna nazwa to drzewko szczęścia.
Grubosze to rodzaj roślin, który obejmuje ponad 200 gatunków, pochodzących z wielu różnych części świata (w Polsce rośnie dziko grubosz wodny), ale głównie z wschodniej i południowej części Afryki. Poszczególne gatunki różnią się wielkością, a największe mogą wyrosnąć nawet na kilkumetrowej wysokości krzewy. Do tej rodziny zalicza się zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny. Nasze popularne drzewko szczęścia to grubosz jajowaty, pochodzący z Południowej Afryki. W warunkach naturalnych rośnie nawet do dwóch metrów. W domu nie osiągnie takich rozmiarów, ale jeśli będziemy o niego dbać, po kilku latach będzie miał około metra wysokości.
Grubosze są wspaniałymi roślinami doniczkowymi. Ta przypominająca trochę drzewko bonsai roślina to wiecznie zielony sukulent, który podobnie jak kaktusy, gromadzi wodę. Wilgoć magazynowana jest w mięsistych, błyszczących liściach i grubych łodygach, które z czasem ulegają zdrewnieniu - stąd potocznie nazywamy grubosza drzewkiem.
Jak dbać o drzewko szczęścia?
Roślina ta preferuje podłoże lekko gliniaste lub piaszczyste - możesz wymieszać ziemię uniwersalną z drobnym żwirem lub zastosować gotową mieszankę do kaktusów i sukulentów. Przysypanie ziemi od góry dodatkową warstwą małych kamyczków zmniejszy parowanie wody i nada roślinie piękny wygląd. Jeśli masz taką możliwość, ustaw ją w dobrze oświetlonym miejscu, ale drzewko poradzi sobie także w półcieniu. Dostęp do światła sprawi, że drzewko pięknie się wybarwi, pojawią się czerwone smugi na brzegach. Ustawiona w cieniu będzie bardziej blada. Podczas podlewania wodę delikatnie lej prosto do ziemi – w żadnym wypadku nie podlewaj liści.
Ważne jest zapewnienie w doniczce odpowiedniego drenażu, ponieważ korzenie szybko gniją. Z tego samego powodu zawsze pamiętaj, by chwilę po podlaniu, wylać nadmiar wody, jaki zgromadził się w podstawce. Podlewaj umiarkowanie w okresie, gdy rośliny rosną, czyli od kwietnia do września - wystarczy jednak robić to raz lub dwa razy w miesiącu. Pozwól glebie lekko wyschnąć przed ponownym podlaniem. Grubosz należy do roślin, które lepiej znoszą przesuszenie niż nadmiar wilgoci.
W lecie możesz przenieść grubosza na taras, pilnując tylko, by podczas upałów bezpośrednio padające promienie słońca nie poparzyły liści. Pamiętaj, aby zabrać roślinę z powrotem do domu, zanim temperatura spadnie poniżej siedemnastu stopni w dzień lub 10 w nocy. Duże różnice temperatur między dniem i nocą nie tylko nie przeszkadzają drzewku, ale stymulują jego wzrost. Co ważne, kaloryfer nie zastąpi słońca – grubosz nie będzie czuł się dobrze w towarzystwie grzejnika. Suche, gorące powietrze może spowodować gubienie liści.
Idealna doniczka dla drzewka szczęścia, czyli grubosza
W kwestii doboru doniczki dla drzewka szczęścia właściwie nic nas nie ogranicza. Dlatego możemy popuścić wodzy fantazji i wybrać takie, które będą pasować do wystroju i stylu, pamiętając tylko o odpowiednim drenażu.
Roślina daje się łatwo formować. Przycinając ją, możemy jej nadać wybrany kształt i styl, a duży, odpowiednio prowadzony grubosz może przypominać okrągły krzew, drzewko bonsai, czy miniaturowy las. Urodę konkretnego drzewka można podkreślić doborem odpowiedniej doniczki. Wybierając w swoim domu odpowiednie miejsce dla grubosza, pamiętaj, że jest on trujący dla kotów i psów.
Donica z półką wewnętrzną Hebe pozwoli na wyeksponowanie i optyczne powiększenie rośliny, która będzie wyglądała jak solidne, duże drzewo. Takie donice same w sobie stanowią ozdobę salonu i wyglądają najlepiej, jeśli są eksponowane w dużej, wolnej przestrzeni. W przypadku mniejszych drzewek, donice prostokątne nie tylko będą świetnie wyglądać, ale nadadzą roślinie orientalnego charakteru. Z kolei podświetlana donica Modena w zestawieniu z gruboszem wprowadzi do mieszkania nowoczesny, nieco fantastyczny akcent.
Drzewko szczęścia jest dość odporne na choroby, ale bywa atakowane przez choroby grzybowe, takie jak mączniak. Choroba jest najczęściej spowodowana nieodpowiednim podlewaniem, zwłaszcza moczeniem liści w trakcie podlewania. Wybór grubosza jest więc idealnym rozwiązaniem dla początkujących i dla osób, które nie mogą poświęcić dużo czasu na pielęgnację swoich roślin doniczkowych.