Jak dobrać donicę do żywych i sztucznych choinek?

Na szczęście odeszły już czasy niestabilnych i mało estetycznych stojaków na choinki. Dzisiaj zarówno żywe, jak i sztuczne warto umieścić w donicy. Dla tych pierwszych jest to dość oczywiste, gdyż drzewko potrzebuje ziemi i wody, by nie obumrzeć. Dla tych drugich pojemnik jest efektownym, estetycznym i praktycznym rozwiązaniem, unieruchamiającym i stabilizującym choinkę. Tylko, którą wybrać, by drzewko czuło się swobodnie i na pewno nie przewróciło się?
Stabilność przede wszystkim
Wybierając donice do choinki, kierujmy się przede wszystkim jej kształtem i materiałem, z którego jest wykonana. Lekkie i wąskie pojemniki na nic się zdadzą, przy wielkim rozłożystym drzewku. Planując wystrój świąteczny, na pewno wyobrażasz sobie piękną rozświeconą choinkę z prezentami ułożonymi pod nią. Czy jest to niewielkie drzewko, czy sięga sufitu? Im większe będziesz chciał kupić, tym większy pojemnik powinieneś wybrać. Także im większe, tym lepsze będą donice prostokątne lub stożkowe, zamiast wysokich i strzelistych. Do drzewek nie są przeznaczone donice z półką, gdyż w nich sadzi się rośliny z płytkim systemem korzeniowym, a choinkę trzeba solidnie osadzić w ziemi.
Choinka jak z bajki
Często w bajkach choinki umieszczone są w pojemnikach o kształcie odwróconego ściętego stożka. Zapewniają one stabilność, o ile są to donice duże, z odpowiednio szeroką podstawą. W Forvega w tym stylu mamy linię Mercury. Pojemniki dostępne są w dwóch rozmiarach. Do ogromnego drzewka stojącego na zewnątrz polecamy ten większy – wysokość 80 cm, średnica u góry 80 cm, średnica podstawy 40 cm. Do sporej choinki stojącej w salonie ten mniejszy – 60 cm wysokości, 60 cm średnicy u góry i 30 cm w podstawie. Dopasować można kolor wedle swojego gustu, choć prym wiodą przede wszystkim czerwona donica Mercury 80 cm i czekoladowa donica Merkury 60 cm. Pierwsza trafia na tarasy, przed hotele, na dziedzińce biurowców, druga do domowych salonów, w których stanie większe drzewko.
Donice duże o klasycznym wyglądzie
Któż z nas nie ma choć jednej typowo terakotowej doniczki na parapecie? Nawet jeżeli nie jest z gliny, to ten kształt jest bardzo charakterystyczny i lubiany w domach. Mowa tutaj o odwróconym i ściętym stożku, z dodatkowo poszerzonym rantem u góry. Bardzo dobry kształt donicy do posadzenia w niej choinki – daje stabilność i zachowujemy proporcje wizualne. W Forvega stworzyliśmy w tym nurcie linię Saturn. Donica w rozmiarze 55 cm bez półki wewnątrz będzie ozdobą mieszkania w czasie świątecznym, ale może równie dobrze stać na zewnątrz. Ewentualnie może posłużyć za osłonkę na doniczkę, jeżeli drzewko zostało kupione w plastikowym pojemniku i nie chcesz go przesadzać. Bardzo ładnie w salonie wygląda donica Saturn w kolorze terakoty 55 cm – buduje naturalną i swojską aranżację, oczywiście pięknie będzie pasować do tych wszystkich glinianych pojemników, w których masz inne roślinki. Kolorów jest wiele do wyboru w tej serii, ale też zwracamy uwagę na rozmiary – to naprawdę solidne i duże donice, więc do aranżacji wewnątrz rozmiar 55 cm jest zdecydowanie wystarczającym!
Wysokie donice bezpieczne dla dzieci
Jeżeli w domu są dzieci, zwłaszcza biegające i radośnie przeżywające święta, dobrze jest wybrać stabilne wysokie donice. Po pierwsze nie przewrócą się, a po drugie utrudnią dostęp do ziemi, którą maluchy lub zwierzęta mogłyby chcieć rozgrzebywać i rozrzucać. Mogą to być geometryczne donice z linii Ceres lub linii Modena albo eleganckie donice z linii Zoe. W przypadku tych ostatnich mówimy o bardzo stabilnych modelach, lekko zwężających się ku górze, co skutecznie utrudnia dostęp niepowołanych osób do ziemi. Donice prostokątne i okrągłe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, tak postawione w mieszkaniu, jak i na zewnątrz – nawet silny podmuch zimowego wiatru nie zachwieje niemi. Oczywiście kolorystykę możemy dobrać dowolnie.
Duże i wysokie donice na dziedzińce firm/biurowców
Czas świąt celebrowany jest także w przestrzeni biznesowej. Często choinki są ustawiane na dziedzińcach wewnętrznych lub w ogólnodostępnych miejscach – na tarasach, w holach, przed budynkami. Zdecydowanie jedno wyeksponowane duże drzewko bywa lepsze od kilku małych, rozstawionych po kątach. Do przestrzeni biurowej polecamy większe rozmiary donic z linii Saturn, donice Giganto – jak sama nazw wskazuje, są one naprawdę duże, albo można podkręcić efekt dekoracyjności poprzez użycie donicy podświetlanej – np. z serii Manacor. Elegancko wyglądają także modele Uran, zwłaszcza jeżeli architekt przestrzeni zdecyduje się na wykonanie leśnej aranżacji, składającej się z kilku choinek o różnych wysokościach.
Donica na choinkę – wybór idealny
Naszą ofertę stworzyliśmy tak, aby każdy miał wybór, ale jeżeli ktoś prosi nas o wskazanie jednego konkretnego modelu, który jest uniwersalny i nikt nie będzie żałował zakupu, to mówimy śmiało: Manacor w rozmiarze 45 cm. Po pierwsze już na pierwszy rzut oka widać, że ta seria ma w sobie skromną elegancję. Wykonana jest z włókna szklanego – materiału wysoce odpornego na uszkodzenia, bardzo długotrwałego, wyglądającego idealnie przez kilka sezonów. Pękaty kształt współgra z wieloma stylami aranżacji i jest nienachalny. Po drugie jest swobodna możliwość personalizacji donicy. Wybrać można nie tylko kolor i rozmiar, ale także ewentualną dodatkową wkładkę wewnętrzną (przyda się, gdy po świętach będziemy chcieli zasadzić inną roślinność) oraz opcjonalnie podświetlenie LED. Odpowiednia kombinacja parametrów sprawia, że naprawdę każdy może dostosować ją do swojego domu czy biura. Zaznaczamy jednak, że rozmiar 45 cm, jest wystarczający dla takiej typowej choinki do 2 metrów wysokości.
Co zrobić z choinką po świętach?
Najlepiej oddać drzewa naturze. Jeżeli mieszkasz w domu i masz kawałek ogrodu lub tarasu, choinkę możesz po prostu wynieść z mieszkania i hodować dalej, tylko że na zewnątrz. Zdejmij z niej bombki i łańcuchy – niech odpocznie. Możesz uprawiać ją w donicy lub wsadzić do gruntu. Jeżeli chcesz drzewko tylko na okres świąt, rozejrzyj się po okolicznych szkółkach, gdyż coraz więcej z nich oferuje możliwość wypożyczenia choinki. Inaczej mówiąc – wykopują dla Ciebie małego świerka, sadzisz go u siebie i cieszysz się nim przez kilka tygodni, po czym oddajesz do hodowcy, a on wsadza go z powrotem do ziemi. Jeżeli nie masz takiej możliwości, być może najlepszym wyjściem będzie niewielka sztuczna choinka, wyglądająca jak żywa, która przetrwa kilka sezonów lub po prostu zebranie gałązek w lesie i stworzenie z nich dekoracji.
Co zrobić z dużą donicą po choince?
Nie chcemy, by po sezonie świątecznym i schowaniu (sztucznej) lub posadzeniu w gruncie (żywej) choinki, duże i wysokie donice stawały się bezużyteczne. Dlatego większość produkowanych przez nas pojemników jest przeznaczona zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Wiosna to dobry czas na sadzenie drzewek owocowych, a te można także uprawiać w donicach – są odmiany kolumnowe i karłowate. Podobnie krzewy owocowe – też mogą trafić do pojemnika, a nie do gruntu. Jeżeli nie chcemy „na stałe” sadzić w donicy roślin, użyjmy jej jako osłonki, wkładając doń mniejszy pojemnik z kwiatem. Z kolei, gdy chcesz ją po prostu schować, włóż do niej lampki choinkowe, bombki czy inne dekoracje i owiń stretchem, a następnie zanieś na strych lub do piwnicy. W ten sposób nie tylko zabezpieczysz ozdoby, ale szybko je odnajdziesz, gdy za rok będziesz ustawiać choinkę.
Duża donica staje się nieodłącznym elementem świątecznej dekoracji. Choinka oczywiście zwraca uwagę jako pierwsza, ale nie sposób ukryć pojemnika, w którym się znajduje. Stwórz więc spójną aranżację, która będzie cieszyć oczy aż do pierwszych dni nowego roku.