Majowe rabaty🌸 Wybrany asortyment w promocyjnych cenach 🔥 ZOBACZ

Jak pielęgnować kwiaty Sundaville i jakie donice do nich wybrać?

2021-07-28
Jak pielęgnować kwiaty Sundaville i jakie donice do nich wybrać?

Sundaville to rodzina bujnie i długo kwitnących roślin, które od kilkunastu lat chętnie uprawiane są w ogrodach, na balkonach i w domach. Zobacz, jak o nie dbać, by cieszyły wzrok pięknymi, gęsto rosnącymi kwiatami.

Choć Sundaville jest rośliną dość wymagającą, kwitnące od maja do października kwiaty i błyszczące, skórzaste liście, sprawiają, że jest coraz chętniej wybierana jako ozdoba balkonu czy ogrodu. Sundaville jest mieszańcem wychodowanym na początku tego stulecia w Japonii, z roślin o nazwie mandevilla. Występuje w kilku odmianach: czerwonej, czerwonej z delikatnymi białymi smugami, różowej i białej.

Cienkie, ale mocne pędy tego pnącza mogą zwisać z podwieszonej donicy, pnąć się po podpórkach, wzdłuż ścian i po kratkach, a także wić się po ziemi – w każdym wypadku będą wyglądały znakomicie, a osiągnąć mogą nawet trzy metry długości. Mimo tego, Sundaville ma gęste liście, więc nie trzeba jej przycinać. Jedynie starsza, kilkuletnia roślina może wymagać skrócenia pędów i nieco dodatkowej pielęgnacji, co zagęści jej liście i kwiaty.

Sięgające nawet 10 cm długości kwiaty w kształcie trąbki kwitną od maja nawet do późnej jesieni, a wyrastają naprawdę gęsto – nawet po kilka na każdym pędzie. Takie spektakularne efekty uzyskamy jednak tylko, jeśli dobrze zadbamy o roślinę, która jest szczególnie wrażliwa na nadmiar i niedobór słońca oraz wilgoci, nie przepada też za wiatrem i nie jest mrozoodporna.

Jak dbać o Sundaville?

Jeśli chcemy cieszyć się pełnym pięknem tej rośliny, musimy zainwestować trochę energii w zapewnienie jej odpowiednich warunków. Stanowisko do uprawy Sundaville musi być dobrze przemyślane - lubi ona duże ilości światła, ale pod warunkiem, że jest ono rozproszone - źle znosi piekące słońce. Być może od czasu do czasu będziesz musiał osłonić ją, na przykład cienką słomianą matą - taka mata zresztą przyda się także, by uchronić roślinę przed wiatrem, którego także nie lubi. Idealne będzie więc dla niej stanowisko położone nieco w tyle balkonu lub tarasu. W trudniejszych warunkach, roślina poradzi sobie, ale kwiaty będą mniejsze i mniej gęste, a okres kwitnienia się skróci.

Dla Sundaville kluczowe znaczenia ma wilgotność gleby. Upewnij się, że ziemia jest przepuszczalna, a jeżeli hodujesz Sundaville w pojemnikach, zadbaj o odpowiedni drenaż. Unikaj też nadmiaru wody; latem podlewaj tylko, gdy gleba jest sucha, zimą wydłuż odstępy między podlewaniem jeszcze bardziej.

Rośliny z rodziny Sundaville, ze względu na dynamiczny wzrost, szybko wyciągają substancje odżywcze z gleby, dlatego należy je co rok przesadzać. Najlepiej robić to wczesną wiosną, zaraz po ewentualnym przycięciu. Niezależnie od tego, warto roślinie co tydzień lub dwa dostarczyć niewielką ilość nawozu uniwersalnego, na przykład Lechuza Perfect Leaf.

Pielęgnacja zimowa Sundaville i jej ochrona przed szkodnikami

Sundaville często atakowana jest przez mszyce i przędziorki, ale ataki te rzadko są poważne. Odetnij wszelkie poważnie dotknięte łodygi za pomocą nożyc do przycinania; przecieraj je po każdym cięciu środkiem dezynfekcyjnym, by zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób na kolejne pędy. Zaatakowane liście możesz umyć wacikiem zanurzonym w roztworze środka owadobójczego. Taką procedurę powtarzaj co pięć dni, aż szkodniki zostaną wyeliminowane. Trzy do czterech godzin po każdym zabiegu spłucz liście wodą, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia rośliny. Pamiętaj, by samemu mieć na sobie rękawiczki, tak przez wzgląd na środki owadobójcze, jak i fakt, że sama roślina jest trująca i może powodować podrażnienia skóry u osób wrażliwych.

Zimą zmniejsz ilość wody dostarczanej roślinie i zrezygnuj z nawożenia. Pamiętaj też, że roślina źle znosi mróz. Jeśli więc chcesz, aby Sundaville pozostała z Tobą przez kilka lat, musisz przenieść ją w cieplejsze miejsce, najlepiej do wnętrza. Ewentualnie przykryj roślinę lekką, oddychającą szmatką, jeśli prognozowane są mrozy.

Jakie donice wybrać do Sundaville?

Wybierając donicę, pamiętaj przede wszystkim o otworach w dnie. Roślina nie ma szczególnych upodobań dotyczących kształtu czy wielkości pojemnika, w którym jest hodowana, ale jest wrażliwa na zalanie i przesuszanie, dlatego, lepiej wybrać duży pojemnik, w którym zmieści się odpowiednia warstwa drenażu. Duża ilość ziemi dodatkowo pomoże chronić korzenie rośliny przed przemrożeniem. Rozważ donice wiszące, ponieważ Sundaville wygląda naprawdę pięknie, kiedy jej pędy swobodnie zwisają z góry.

Dobrze sprawdzą się donice z terakoty, które dzięki odporności na wysokie temperatury stosowane są chętnie na balkonach i w ogrodach. Porowaty, naturalny materiał zapewnia dostęp powietrza do korzeni. Dobrym rozwiązaniem mogą być też doniczki samonawadniające ze wskaźnikiem wilgotności gleby, który znacznie ułatwi dbanie o roślinę. Wypełnij doniczkę drenażem i świeżą, umiarkowanie kwaśną glebą doniczkową o pH między 4,5 a 5,0, a następnie delikatnie umieść w niej roślinę w taki sposób, by korzenie miały możliwość rozrastania się. Wskaźnik poinformuje Cię, kiedy należy dolać wody.

Sundaville to roślina dająca wiele radości, intensywnie kwitnąca dużymi, gęsto rosnącymi kwiatami. Jeśli jesteś gotowy poświęcić jej trochę czasu, odwdzięczy Ci się pięknym widokiem. Kilka tych roślin umieszczonych obok siebie tworzy prawdziwą ścianę kwiatów, przywodząc na myśl egzotyczną dżunglę.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1625 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
wszystko sprawnie i bez problemowo
2024-05-08
Ok
pixel