Już jest! Nowa opcja dostawy do punktów odbioru - DPD Pickup 🚚

Jak uprawiać dalię w doniczce?

2022-09-21
Jak uprawiać dalię w doniczce?

Niezwykłe kolory, wyjątkowe kształty kwiatów, a do tego łatwa pielęgnacja. Dalie to gatunek roślin, który coraz chętniej uprawiany jest nie tylko na kwiatowych rabatach, ale też w doniczkach, zarówno na tarasie, jak i w salonie. Jak zadbać o dalię? W tym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze wskazówki.

Dalia w doniczce? Ten wybór to strzał w dziesiątkę!

Dalie to przepiękna odmiana rośliny, która charakteryzuje się wieloma kolorami i pełnymi, przykuwającymi uwagę kwiatami. Coraz częściej uprawiana jest nie tylko bezpośrednio w gruncie, na rabacie kwiatowej, ale też w doniczce. Taka dalia znajduje dla siebie miejsce na balkonie, tarasie czy w pokoju dziennym. W zależności od konkretnego gatunku może mieć od 35 cm wysokości do nawet 2 metrów, a kwiaty mogą mieć średnicę nawet 25 cm.

Wbrew pozorom dalia w doniczce wcale nie wymaga specjalnej troski, a jedynie zastosowania kilku sprawdzonych technik pielęgnacyjnych. Co warto na ich temat wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że uprawę dalii można rozpocząć na trzy sposoby:

  • siejąc nasiona w skrzynkach (w okresie luty-marzec), a następnie przepikowując siewki, przesadzając je do doniczek i wystawiając na balkon, kiedy miną wiosenne przymrozki;
  • sadząc karpy, na przykład zakupione w centrum ogrodniczym, przechowując je w ciepłym pomieszczeniu i wynosząc na balkon wiosną;
  • zasadzając w doniczkach gotowe sadzonki dalii, zwracając uwagę na to, żeby umieszczać je w podłożu na dokładnie takiej samej głębokości, na jakiej rosły dotychczas.

A jak dbać o rozwinięte już rośliny? Sprawdź, jakie to proste.

Podlewanie dalii w doniczce i najlepsze stanowisko dla tej rośliny

Dalie muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Idealne stanowisko? Nasłonecznione, ciepłe, osłonięte od wiatru. Parapet w salonie, oranżeria czy zabudowany taras będą więc idealne! Należy unikać stawiania dalii w doniczce w przeciągach czy w miejscu, w którym mogą być narażone na ulewy.

Jeśli chodzi o podlewanie dalii w doniczce, zasada jest prosta: na wodzie nie trzeba oszczędzać. Rośliny te potrzebują nawodnienia nawet codziennie, zwłaszcza w upalne, suche dni. Podłoże musi być stale lekko wilgotne, ale nigdy nie przesadnie mokre, inaczej karpy mogą gnić. Warto też odżywiać dalie specjalnymi nawozami z większą ilością potasu i fosforu, a mniejszą azotu.

Uprawa dalii w doniczce – jak to robić? Wszystko, co jeszcze musisz wiedzieć

Ważnym procesem w kontekście pielęgnacji dalii w doniczce jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Nie tylko pobudzi to roślinę do tworzenia nowych pąków kwiatowych, ale też będzie przeciwdziałać atakom szarej pleśni, która dość szybko rozwija się właśnie na przekwitłych kwiatostanach, zwłaszcza w deszczową, mglistą, wilgotną pogodę.

Dalie w doniczce, podobnie jak te na rabatach, warto chronić za pomocą specjalnych preparatów przed mszycami, które chętnie je atakują. Rośliny te są wybitnie wrażliwe na choroby wirusowe, przenoszone przez te owady.

Co jeszcze warto wiedzieć? Dalie w donicach w domu kwitną przez cały sezon, aż do późnej jesieni, ciesząc oczy swoimi barwami. Jeśli donice trzymasz na zewnątrz, na przykład na tarasie, na zimę koniecznie musisz je zabrać do ciepłego pomieszczenia. Po zakończeniu kwitnienia możesz rośliny wyrzucić lub przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu. Wystarczy przyciąć ich pędy na około 10 cm nad ziemią, wyjąć karpy z doniczek, oczyścić z ziemi i pozostawić na kilka dni do lekkiego osuszenia. Następnie należy umieścić karpy (koniecznie pojedynczymi warstwami) w ażurowych skrzynkach, przysypać torfem lub piaskiem i przenieść do pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 4-8°C.

Jakie doniczki będą odpowiednie dla dalii?

Jeśli już zdecydowałeś się na uprawę dalii w doniczce, zadbaj o wybór odpowiedniego pojemnika. To kwestia nie tylko estetyki, czyli tego, żeby donica współgrała z aranżacją salonu czy tarasu, ale też kondycji Twojej rośliny. Najlepiej dobrać taką, której wielkość będzie odpowiadała docelowej wysokości dalii. Przykładowo, jeśli roślina ma mieć co najmniej 100 cm, posadź ją w donicy o średnicy 30-35 cm i wysokości 45-50 cm. Kwiaty dalii, ze względu na swój niezaprzeczalny urok, potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto wziąć pod uwagę donice ozdobne, w których barwne kwiaty będą się prezentować jeszcze lepiej.

Efektowne, kolorowe dalie to znakomity wybór nie tylko na kwiatową rabatę, ale też na taras czy nawet do salonu. Opierając się na naszych wskazówkach, nietrudno Ci będzie zadbać o te rośliny bez większego wysiłku, za to skutecznie. PS: Nie zapomnij wybrać doniczki, w której Twoje dalie zaprezentują się najpiękniej! Donice do salonu czy na taras znajdziesz w ofercie naszego sklepu online.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1666 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-06
Błyskawiczna realizacja zamówienia, dobry kontakt ze sklepem.
2024-06-27
Polecam
pixel