Jak uprawiać lawendę w doniczce?
Uprawa lawendy w doniczce to świetny sposób na dodanie koloru i zapachu w Twoim domu lub mieszkaniu. Roślina ta może być uprawiana w warunkach domowych, zarówno w donicach ogrodowych, jak i wiszących koszach. Dzisiaj omówimy kroki, które należy podjąć, by wyhodować piękną lawendę w donicy, którą możesz cieszyć się przez cały rok.
Lawenda w doniczce – idealny wybór nie tylko na taras lub balkon!
Lawenda jest ulubioną rośliną wielu miłośników ogrodnictwa, i to nie bez powodu. Jej kojący kolor i zapach może przeniknąć z ogrodu czy balkonu wprost do Twojego domu, zarówno wtedy, gdy jest świeża, ale także, gdy zostanie poddana procesowi naturalnego wysuszenia. Niewiele osób potrafi oprzeć się jej urokowi. Dobra wiadomość? Roślinę tę można z powodzeniem uprawiać w donicach – latem na balkonie lub tarasie, a zimą – we wnętrzu mieszkania. Warto jednak przed podjęciem decyzji o zakupie lawendy, zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jej pielęgnacji.
Jak pielęgnować lawendę w doniczce? Poznaj wymagania tej rośliny
Lawenda może dobrze rosnąć w doniczkach, jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki. Pierwszą potrzebą lawendy jest zadbanie o to, żeby wybrana do uprawy donica miała dobry drenaż. Drugą rzeczą, której potrzebujesz, aby lawenda dobrze rosła, jest światło i odpowiednia ziemia, a także optymalny poziom nawodnienia – o czym opowiemy nieco później. W pierwszej kolejności skoncentrujmy się na wyborze odpowiedniej ziemi.
Lawenda jest dość wymagającą rośliną, dlatego ziemia do jej uprawy powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze zdrenowana. Niezwykle ważny jest także dobór odpowiedniego pH gleby. Lawenda w doniczce będzie pięknie rosła na glebie zasadowej, której pH wynosi od 6,5 do 7,0. Dobrym wyborem będzie mieszanka ziemi dla kaktusów lub sukulentów, która zazwyczaj zawiera miks piasku, mchu torfowego, materii organicznej i perlitu. Te składniki są idealne do upraw lawendy w donicach zewnętrznych i wewnętrznych!
Jak podlewać lawendę w doniczce?
Ogólna zasada, jeśli chodzi o podlewanie lawendy w doniczce, to systematyczność. Proces należy powtarzać raz na dwa tygodnie. Nadmierne podlewanie tej rośliny jest jedną z głównych przyczyn niepowodzeń w jej uprawie. Z tego względu najlepiej jest regularnie sprawdzać wilgotność gleby. Oznaką nadmiernego przelewania lawendy będą też bez wątpienia żółknące liście.
Nasza wskazówka? Warto zadbać o to, żeby nadmiar wody łatwo wypływał z dna pojemnika lub wybrać donice samonawadniające!
Jakie doniczki w przypadku lawendy będą najlepsze?
Wybierając odpowiednią doniczkę do uprawy lawendy, pamiętaj, by zwrócić uwagę na funkcjonalność, materiał, z którego donica została wykonana oraz odpowiednią wielkość. Niezwykle ważnym elementem są też kwestie estetyczne – w końcu doniczka ma, podobnie jak sama lawenda, ozdobić przestrzeń, w której się znajduje. Podstawą jest to, by donica do lawendy była głęboka – roślina ta zazwyczaj zapuszcza swoje silnie korzenie głęboko. Drugą ważną kwestią jest to, żeby doniczka posiadała otwory w dnie, które pozwolą na odpływ nadwyżki wody z gleby.
Wybór jest naprawdę szeroki – możesz zdecydować się na donice duże i mniejsze, wykonane z najróżniejszych materiałów, w tym z polietylenu, granitu, drewna oraz betonu. To, na jaką postawisz, zależy tu w dużej mierze od preferencji i wystroju wnętrza. Ciekawą propozycją są nowoczesne donice o geometrycznych kształtach oraz dekoracyjne doniczki terakotowe z podstawką.
Zimowanie lawendy w doniczce – co warto na ten temat wiedzieć?
Niezwykle ważne jest dbanie o lawendę w doniczce podczas mroźnych zim. W chłodnym klimacie, który panuje w Polsce, są okresy, gdy występują silne mrozy. Jeśli trzymasz lawendę w doniczce na balkonie lub tarasie, koniecznie przenieś ją do domu. Jeśli jednak zima ma łagodny przebieg, dobrze ściółkuj wierzchnią warstwę gleby i umieść lawendę w osłoniętym miejscu. Ochrona lawendy w donicy w okresie zimowym zapewni jej długą żywotność.
Przycinanie lawendy w doniczce – ważny element pielęgnacji
Przycinanie lawendy uprawianej w donicy ma bardzo duży wpływ na to, jak będzie rosła. Pierwsze cięcie wykonuje się, gdy roślina jest mała. Kolejne cięcia przeprowadza się na wiosnę – są to tak zwane cięcia formujące, stanowiące dobrą okazję do tego, by wyciąć pędy chore i uszkodzone, a przy okazji uzyskać pożądaną formę swojej rośliny. Cięcia formujące należy wykonywać każdej wiosny. Pamiętaj jednak, by skracać wyłącznie młode pędy!
Lawenda w doniczce będzie piękną dekoracją ogrodu, balkonu lub wnętrza mieszkania, a do tego będzie zachwycać delikatnym i kojącym zapachem. W poszukiwaniu najlepszych doniczek na lawendę, takich jak donice ozdobne o geometrycznych kształtach, odwiedź nasz sklep internetowy!