Już jest! Nowa opcja dostawy do punktów odbioru - DPD Pickup 🚚

Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na urlop?

2022-07-29
Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na urlop?

Szykujesz się na urlop i nie wiesz, co zrobić z roślinami, z których jesteś tak dumny? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się nie tylko, jak skutecznie nawadniać rośliny podczas nieobecności w domu, ale też jakie gatunki będą najlepsze dla osób, które często podróżują. Oto najlepsze metody nawadniania roślin podczas urlopu.

Co zrobić z roślinami domowymi, jeśli wybieramy się na urlop? Zadaj sobie to pytanie, zanim zamkniesz za sobą drzwi

Nie możesz doczekać się wakacyjnej laby, słonecznej pogody i świętego spokoju? Doskonale to rozumiemy, jednak mamy ważne pytanie: czy zadbałeś o to, żeby Twoje rośliny doniczkowe były pod najlepszą opieką? Jeśli masz zaufanego sąsiada albo przyjaciółkę, którym możesz zostawić klucz do mieszkania wraz z prośbą o zaglądanie do domowej dżungli, sprawa jest załatwiona. Nieco gorzej, jeśli Twoje dalie, orchidee, paprocie, monstery i inne oczka w głowie pozostają bez opieki. Co wtedy? Na szczęście jest kilka sprawdzonych rozwiązań, które będą Ci w wakacyjnym okresie niezastąpioną pomocą, jeśli chodzi o nawadnianie roślin doniczkowych.

Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu – doniczki przyjdą Ci z pomocą!

Jeśli wybierasz się na co najmniej tygodniowy urlop i nie bardzo masz kogo poprosić o pomoc przy podlewaniu zieleni, skorzystaj z genialnego rozwiązania. Doniczki samonawadniające, bo o nich mowa, to rodzaj specjalnych pojemników z dołączonym systemem nawadniania, który funkcjonuje jako swoiste drugie dno doniczki. Woda wlewana jest do nich przez specjalny aplikator i trafia na samo dno doniczki, skąd jest równomiernie rozsączana po całej doniczce, a rośliny pobierają jej dokładnie tyle, ile potrzebują. Dzięki specjalnemu wskaźnikowi poziomu w tego typu doniczce dobrze wiadomo, jaka jest zawartość wody w glebie i ile należy jej wlać. Doniczki samopodlewające to pomoc nie tylko w nawadnianiu roślin doniczkowych podczas urlopu – przydadzą się też na co dzień, jeśli chcesz zoptymalizować proces nawadniania i jeszcze mądrzej zadbać o swoje roślinki.

Jak zadbać o właściwe nawadnianie roślin podczas urlopu? To warto wiedzieć!

Zanim wyjedziesz na urlop, przenieś wszystkie swoje rośliny w jedno miejsce, najlepiej chłodne i zacienione. Bezpieczną temperaturą graniczną będzie dla większości gatunków 18 stopni Celsjusza (czyli temperatura nazywana często pokojową). Rośliny warto zgrupować w jednym miejscu – dzięki temu wilgoć wydzielana z podłoża będzie pozytywnie wpływać na kondycję wszystkich ustawionych obok siebie roślin. Jednak warto uważać i pamiętać o tym, żeby wyeliminować z grupy rośliny, które mogą być zainfekowane – szkodniki czy bakterie mogą się przedostać na zdrowe jednostki.

Wegetację swojej domowej dżungli nieco ograniczysz, zasuwając zasłony czy rolety. Płaskie naczynia, na przykład podstawki pod doniczki wypełnij keramzytem i wodą, a następnie ustaw na nich rośliny w doniczkach (wraz z przynależnymi im podstawkami). Parująca woda podwyższy skutecznie wilgotność powietrza wokół roślin, dzięki czemu ograniczysz prędkość, z jaką będą pobierać wilgoć z gleby.

Nasza wskazówka nr 1: Przez około dwa tygodnie przed planowanym urlopem przesusz nieco swoje rośliny, a tuż przed wyjazdem nawodnij je obficie. Najlepiej podlej je tak, żeby woda spłynęła przez otwory w dnie doniczki, a po 30 minutach wylej wodę, która zebrała się w podstawkach.

Nasza wskazówka nr 2: Żeby mieć 100% pewności, że nic nie zaszkodzi Twoim ukochanym roślinom podczas Twojej nieobecności, przetestuj planowany sposób nawadniania roślin podczas urlopu… jeszcze zanim się zacznie. To pomoże Ci zauważyć wszelkie niedociągnięcia w metodzie i ewentualnie wymyślić plan B.

Rośliny idealne dla podróżników – jakie gatunki się sprawdzą, jeśli często wyjeżdżasz?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że rośliny wcale nie muszą być otoczone opieką 24 godziny na dobę. Większość gatunków świetnie sobie poradzi przez tydzień bez podlewania, a niektóre, jak sukulenty, mogą zostać same nawet do kilku tygodni. I to właśnie te gatunki, które magazynują w swoich liściach wodę, będą najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób, które często i na długo wyjeżdżają: kaktusy, aloesy, zielistki. Jeśli zaliczasz się do chlubnego grona podróżników, lepiej zrezygnuj z uprawiania w swoim domu róży chińskiej, skrzydłokwiatu czy wszystkich roślin kwitnących, co do zasady wymagających większej uwagi.

Jak widzisz, nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu nie musi być wcale problematyczne. Jeśli skorzystasz ze sprawdzonych podpowiedzi i sięgniesz po tak sprytne rozwiązania, jak doniczki samonawadniające, po powrocie z urlopu Twoja domowa dżungla będzie wyglądać jeszcze lepiej niż wtedy, gdy pakowałeś swoje walizki. Jeśli przy okazji kompletowania swojego wakacyjnego niezbędnika dla roślin chcesz również zadbać o ich piękną prezencję, sprawdź naszą ofertę doniczek (w tym również samopodlewających) i wybierz coś dla siebie.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1665 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Przemiła obsługa, zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń :)
2024-07-02
Polecam
pixel