Już jest! Nowa opcja dostawy do punktów odbioru - DPD Pickup 🚚

Jaką donicę dobrać do drzewka bonsai w ogrodzie?

2023-05-19
Jaką donicę dobrać do drzewka bonsai w ogrodzie?

Niektórzy mogą wychodzić z założenia, że miniaturowe drzewka to dekoracja roślinna wyłącznie do domu. Nic bardziej mylnego – możesz ją z powodzeniem wyeksponować również na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Kluczowy jest wybór odpowiednich donic. Czy wiesz, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze? W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Co charakteryzuje donicę bonsai?

Bonsai to japońska sztuka hodowli miniaturowych drzewek w niewielkich pojemnikach. Samo słowo „bonsai” dosłownie oznacza „roślinę w pojemniku”. Hodowla bonsai polega na kontrolowanym wzrostu rośliny i jej kształtowaniu drzewka poprzez przycinanie gałęzi czy formowanie korzeni. Tego typu dekoracje stosuje się nie tylko we wnętrzach, ale też na balkonach, tarasach czy w ogrodzie. Co ważne, pielęgnacja bonsai to praktyka, która łączy sztukę, naturę i ludzką wrażliwość w harmonijną całość. Wspominamy o tym nie bez przyczyny – harmonia to w tym przypadku słowo klucz, a zapewnia ją również perfekcyjne połączenie dwóch kluczowych elementów: rośliny i odpowiedniej donicy.

Jakie powinny być donice ozdobne do bonsai? Przede wszystkim charakteryzują się japońską estetyką, która świetnie pasuje do rośliny pielęgnowanej w duchu zen. Naczynia mogą być wykonane z różnych materiałów: betonu, kamienia czy tworzyw sztucznych. Ważne, żeby posiadały otwory drenażowe oraz specjalne otwory, dzięki którym możliwe będzie przymocowanie roślinę do doniczki. Warto wiedzieć, że tradycyjne doniczki do bonsai wykonuje się z wypalanej ceramiki i porcelany, które nie pochłaniają wody. Istotne są też dwa aspekty, które szerzej zdefiniujemy poniżej: rozmiar i kształt donicy.

Jaki rozmiar doniczki do drzewka bonsai?

Jeśli chodzi o rozmiar donicy do bonsai, powinien być on skorelowany z wielkością rośliny. Zasada jest prosta: doniczka powinna mieć taką wysokość, jak szerokość pnia powyżej nebari, czyli podstawy.

  • Donice prostokątne, kwadratowe i owalne powinny mieć szerokość około 2/3 wysokości drzewa.
  • Donice okrągłe powinny mieć 1/3 wysokości drzewa.

Warto też pamiętać, że jeśli korona drzewa jest duża, również doniczka powinna być większa (a przy tym niższa). Niektóre odmiany roślin, charakteryzujące się szybko rosnącymi korzeniami, a także drzewa kwitnące czy owocowe, powinny mieć głębsze donice. Rozmiar donic do bonsai w ogrodzie powinien być też dopasowany do konkretnego stylu pielęgnacji rośliny (na przykład do tak zwanego “stylu o wielu pniach” idealnie pasują płytsze, owalne doniczki.

Kształt doniczki do bonsai

Jak już mogłeś zauważyć, do wyboru masz sporo wariantów, jeśli chodzi o dobór właściwego kształtu donicy do bonsai. Owalne, okrągłe, kwadratowe czy prostokątne – wszystkie będą wyglądać świetnie, o ile stworzą z rośliną spójną, stylową kompozycję. Przy aranżowaniu bonsai w ogrodzie warto wziąć pod uwagę naczynia na inne rośliny – im bardziej będzie harmonijnie, tym lepiej. Przykładowo, donice kwadratowe możesz połączyć z prostokątnymi w jedną całość lub ustawić pojedynczą, owalną donicę z miniaturowym drzewkiem w centrum ogrodu.

Kolory doniczek do bonsai – jak dopasować kolor doniczki do kolorów drzewka?

Wybierając kolor donicy do bonsai warto zainspirować się stylistyką zen czy szerzej, japońską. Stonowane kolory donic idealnie wpiszą się w klimat i będą tworzyć naturalną całość z wypielęgnowanym, miniaturowym drzewkiem. Donice duże w czerni czy ciemnej szarości będą w interesujący sposób kontrastowały w ogrodzie z zielonym otoczeniem - zwłaszcza, jeśli samo bonsai jest ciemne bądź ma gruby pień. Z kolei małe doniczki w jaśniejszej kolorystyce mogą się sprawdzić w przypadku delikatniejszych, roślinnych form.

Przy wyborze odpowiedniej donicy, możesz też zainspirować się sposobem, w jaki bonsai w ogrodzie aranżują eksperci. Otóż stosują oni podział drzewek bonsai na “męskie” i “żeńskie” – przy czym określenia te nie mają nic wspólnego z faktyczną “płcią” rośliny, a raczej ze skojarzeniami, jakie budzi, jej wyglądem. Do “męskich” bonsai o grubym pniu czy chropowatej korze idealnie pasują donice kwadratowe, z rantem, ciemne, z kolei do “żeńskich” drzewek – donice okrągłe i owalne, delikatniejsze, jasne, o subtelnej, łagodnej linii.

Wybór donic dla bonsai w ogrodzie to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale także estetyki. Odpowiednio dobrana doniczka może podkreślić piękno i charakter Twojego drzewka, tworząc harmonijną kompozycję z otoczeniem. Pamiętaj, że donica powinna być proporcjonalna do wielkości drzewka oraz zapewniać odpowiednią przestrzeń dla korzeni. Po takie naczynia, które sprawdzą się w Twoim ogrodzie czy na tarasie najlepiej, zajrzyj do naszego sklepu online.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1647 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-31
Suuper
2024-05-28
Moja paczka została nadana w ten sam dzień! Bardzo dziękuje, nie spodziewałam się, że tak szybko donica dojdzie. Polecam!
pixel