Już jest! Nowa opcja dostawy do punktów odbioru - DPD Pickup 🚚

Jakich warunków potrzebuje oleander w donicy?

2022-02-28
Jakich warunków potrzebuje oleander w donicy?

Oleander to roślina, od której kwiatów ciężko oderwać wzrok. Ich widokiem można cieszyć się przez długi czas, ponieważ okres kwitnienia trwa od wiosny aż do jesieni. Nic więc dziwnego, że ozdabia tak wiele balkonów i tarasów. Jeśli ty również chcesz mieć ją u siebie, sprawdź jakich warunków potrzebuje oleander w donicy.

Oleander – uprawa w doniczce. Co warto wiedzieć?

Oleander pospolity naturalnie występuje w południowej Europie. W związku z tym warunki, jakie mu zapewnisz, powinny mniej więcej odpowiadać tym, które panują w jego naturalnym środowisku. Roślina potrzebuje słonecznego stanowiska – dlatego wiele osób umieszcza ją na balkonach lub tarasach, gdzie ma lepszy dostęp do promieni słonecznych. Jeśli jednak chcesz ją ustawić w pomieszczeniu, najlepiej, żeby było to miejsce przy oknie od strony południowej.

Oleander w doniczce potrzebuje również odpowiedniej gleby. Zaleca się, aby miała pH lekko zasadowe lub obojętne (najlepiej w granicach 6,7-7,2). Poza tym gleba powinna być żyzna. Do uprawy możesz użyć np. ziemi uniwersalnej z dodatkiem kredy lub ziemi gliniastej.

oleander w ozdobnej doniczce

Jak pielęgnować oleander w doniczce?

Uprawa oleandra w doniczce nie jest na szczęście niczym skomplikowanym. Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak go pielęgnować? Jest to roślina, która jest wrażliwa na niedobór wody. Dlatego musisz pamiętać o regularnym podlewaniu – raz, a nawet dwa razy w tygodniu. W okresie zimowym możesz robić to rzadziej (najlepiej sprawdzać, czy ziemia w doniczce jest wilgotna). Pamiętaj jednak, że podczas podlewania należy unikać zraszania liści i kwiatów. Po czym poznać, że roślinie brakuje wody? Szybko zauważysz, że jej pąki kwiatowe opadają, a liście robią się brązowe i suche.

O czym jeszcze nie możesz zapomnieć? Oleander wymaga również nawożenia. W czasie, gdy rośnie i kwitnie (czyli mniej więcej od maja do września) stosuj raz w tygodniu nawóz płynny przeznaczony do roślin kwitnących. Najlepiej, jeśli wybierzesz ten, który ma dużą ilość potasu, ponieważ jego niedobór może prowadzić do usychania liści.

Raz do roku zaleca się również przycinanie rośliny. W przypadku młodego oleandra przycina się pędy wierzchołkowe po to, aby się lepiej rozgałęziały. Poza tym mniej więcej co 2-3 lata zaleca się, aby przesadzić go do większej doniczki. Z kolei u starszej rośliny przeprowadza się tzw. cięcie odmładzające i nie przesadza się jej, a jedynie wymienia górną warstwę podłoża.

oleander w donicy ogrodowej

Zimowanie oleandra w doniczce

Oleander to roślina z południowych regionów Europy, dlatego źle znosi niższe temperatury. Gdy lato dobiega końca, a dni stają się coraz chłodniejsze, przenieś go tam, gdzie jest cieplej. Optymalna temperatura do zimowania to około 5-10℃. Oprócz tego warto zadbać o to, aby pomieszczenie było przewiewne i jasne.

Podczas zimowania należy ograniczyć podlewanie, ponieważ to umożliwia przejście rośliny w stan spoczynku. Poza tym nie należy jej wtedy nawozić. Gdy okres zimowania dobiegnie już końca, umieść doniczkę z rośliną w półcieniu. To pozwoli jej się zaaklimatyzować, zanim znów przeniesiesz ją tam, gdzie jest słonecznie.

W jakiej doniczce uprawiać oleander?

Oleander wygląda zjawiskowo, ale może nieco stracić swój urok, jeśli nie zadbasz o wybór odpowiedniej doniczki. Podkreśli ona jego wygląd, a poza tym będzie ozdobą miejsca, w którym ustawisz roślinę. Pozostaje jednak pytanie o to, w jakiej donicy ozdobnej uprawiać oleander?

Skoro jest to roślina, którą zazwyczaj stawia się na balkonie lub tarasie, możesz postawić na specjalne donice ogrodowe, lub na taras. Do wyboru masz różne kolory i kształty. Oprócz wyglądu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów praktycznych i szukać tych, które:

  • są lekkie (dzięki czemu w razie konieczności łatwo przeniesiesz roślinę w mniej wietrzne, czy bardziej nasłonecznione miejsce);
  • charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne (które nawet latem bywają zmienne, więc warto pomyśleć o tym już wcześniej);
  • mają zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, które pozwala zachować intensywny kolor (to bardzo ważne biorąc pod uwagę fakt, że oleander powinien stać w słonecznym miejscu);
  • są łatwe do utrzymania w czystości, dzięki gładkiej powierzchni;
  • można ustawić je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

W naszym asortymencie znajdziesz doniczki w różnych rozmiarach i kolorach, które wyróżniają się powyższymi cechami. Ponadto oferujemy Ci donice podświetlane będące efektowną ozdobą ogrodu lub tarasu.

Oleander to roślina, która nie jest zbyt wymagająca w kwestii uprawy. Jeśli zapamiętasz kilka prostych zasad, będziesz mógł podziwiać jej piękne kwiaty nawet przez kilka miesięcy. Aby w pełni wydobyć ich urok, zadbaj również o wybór odpowiedniej doniczki. Biorąc pod uwagę fakt, że oleander musisz ustawić w słonecznym miejscu, zwróć uwagę nie tylko na ich wygląd, ale i to, czy są odporne na słońce.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1666 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Szybko , dobrze zabezpieczony towar.Polecam
2024-07-02
Polecam
pixel