Jakie donice do storczyków? Poradnik!

2021-04-22
Jakie donice do storczyków? Poradnik!

Storczyki, choć są urodziwe i pełne niewymuszonego wdzięku, to jednak nie należą do najłatwiejszych w uprawie. Mają bowiem duże wymagania, zarówno jeśli chodzi o wybór stanowiska, pielęgnację, a nawet dobór odpowiedniej doniczki! Tylko połączenie wszystkich tych czynników zagwarantuje im piękny wygląd. Sprawdź, na co zwracać uwagę będąc właścicielem tej wyjątkowej rośliny?

Światło i woda – tego potrzeba storczykom!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że storczyki mają duże wymagania świetlne, nie tylko jeśli chodzi o nasłonecznienie liści, ale również korzeni. Nie bez powodu. W naturalnych warunkach, ich kłącza są wystawione na działanie światła. Chcąc zatem (na wyłączność) cieszyć się charakterystycznym wdziękiem tej rośliny, należy zadbać o odpowiednie nasłonecznienie korzeni. To jednak nie wszystko. Kłącza storczyków stanowią cenną wytyczną dla swoich właścicieli, dotyczącą zapotrzebowania na wodę. Zasada jest prosta. Zielone korzenie oznaczają, że roślina jest dostatecznie nawodniona, z kolei białe sygnalizują konieczność jak najszybszego podlania. Dokładna analiza kłączy tej rośliny wystarczy, aby zapewnić jej długą żywotność i ochronę przed chorobami. Warto wiedzieć, że wiele schorzeń zaczyna się od korzeni storczyków. Ich dokładna obserwacja może zatem uchronić kwiat przed obumarciem.

 donica dla storczyków

 

Wybór stanowiska – jednym z kluczowych aspektów podczas uprawy storczyka

Oprócz walorów estetycznych storczyki niosą też inne korzyści. Najważniejszą z nich jest udowodniony przez jeden z norweskich uniwersytetów wpływ na oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Biorąc to pod uwagę, pomieszczeniem w którym powinny znajdować się storczyki jest sypialnia, gdzie czyste powietrze zagwarantuje lepszy sen.

Wchodząc w szczegóły - w przypadku doboru idealnego miejsca dla storczyków, nie można mówić o przypadku. Decyzja musi być starannie przemyślana, albowiem od optymalnego wyboru stanowiska zależeć będzie kondycja rośliny. Generalnie, powinny znajdować się w jasnym, ale nie nadmiernie nasłonecznionym miejscu, z dala od kaloryferów. Doskonale sprawdzą się parapety wschodnich i południowo-zachodnich okien. 

Co musisz wiedzieć o podlewaniu storczyków?

Storczyk jest rośliną egzotyczną, o dość charakterystycznych wymaganiach – także, jeśli chodzi o podlewanie. O ile poczciwego Zamiokulkasa czy nieco kapryśnego fikusa beniaminka wystarczy od czasu do czasu podlać, aby zachowały swój urok, o tyle w kwestii storczyka należy nieco więcej się napracować, aby zapewnić mu optymalny poziom wilgoci. Pierwsza zasada mówi: storczyka lepiej przesuszyć niż przelać! Po drugie: korzenie tych roślin nigdy nie mogą stać w wodzie! W przeciwnym razie zaczną gnić, a w konsekwencji doprowadzą do zamierania rośliny. Jak zatem podlewać storczyki? Można to robić na dwa sposoby – zanurzając je w misce z wodą (deszczówką lub przegotowaną) lub wlewając ją bezpośrednio na podłoże, unikając zamoczenia liści, które pod wpływem działania słońca mogłyby wywołać oparzenia rośliny. Nie wspominając o tym, że mokre liście to większe ryzyko powstawania grzybów. 

Pozostaje jeszcze kwestia, jak często podlewać storczyki? Wiele zależy od ich wielkości. Generalnie, małe, miniaturowe kwiatki (o średnicy 8 cm) podlewa się znacznie częściej (nawet do 3 razy w tygodniu) niż ich średnie (12 cm) czy większe (doniczki 14-16 cm) odpowiedniki, które bez obaw mogą być podlewane raz na tydzień, a nawet dwa tygodnie!

Jaką doniczkę dla storczyka wybrać?

Storczyk jest rośliną, która dla odpowiedniego rozwoju wymaga dużej ilości światła. To dlatego zaleca się umieszczanie kwiatów w przezroczystych, transparentnych doniczkach do storczyków, przez które będzie przedostawać się światło do korzeni, wspomagając procesy fotosyntezy.

Donice dla storczyka z systemem nawadniania

Z myślą o tych szlachetnych, tropikalnych roślinach powstały donice ozdobne Orchidea marki Lechuza, zaprojektowane tak, aby spełnić ich wysokie wymagania. Wyposażone w półprzezroczysty, wyjmowany wkład dostarczają korzeniom niezbędnej ilości światła oraz system nawadniający, który dopasowuje się do potrzeb storczyków, zapewniając im optymalną ilość wody. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie tylko zabezpiecza przed gromadzeniem się nadmiaru wilgoci (storczyki źle to znoszą), ale również zezwala na rzadsze podlewanie, co okazuje się bardzo pomocne dla osób, którym zdarza się zapominać o regularnym podlewaniu kwiatów lub nie mogą tego robić systematycznie, z uwagi na częste wyjazdy. W efekcie, rośliny można pozostawić bez opieki przez dłuższy czas (np. podczas wakacji), nie martwiąc się o ich nienaganną kondycję. Co więcej, samonawadniające doniczki do storczyków Orchidea pozwalają oszczędzić czas, szczególnie, gdy roślin na danej przestrzeni znajduje się dużo. Mowa oczywiście o hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, restauracjach czy biurach. Wystarczy bowiem co jakiś czas sprawdzić poziom wody w doniczce i w razie konieczności – uzupełnić jej niedobór, zgodnie z informacjami zawartymi na miarce.

donica storczyk

 

Warto zauważyć, że donice ozdobne Orchidea marki Lechuza zapewniają nie tylko niekwestionowaną funkcjonalność, ale również estetykę. Swoją formą nawiązują do nachodzących na siebie płatków, dlatego stanowią obowiązkową pozycję u wszystkich miłośników tych gatunków! Występują w trzech modnych kolorach do wyboru: Lechuza w klasycznej bieli, szarości łupkowej oraz czerwieni szkarłatnej, nie tylko należycie wyeksponuje piękno kwiatów, ale również dostosuje się do wystroju pomieszczenia. 

Świetnym pomysłem jest też kupno donic antysmogowych dla naszych storczyków. Takie donice są swoistym filtrem powietrza w mieszkaniu. Sprawdzą się, jeśli nie mamy w pomieszczeniach za dużo miejsca na kwiaty, a warto wspomnieć, że jedna taka doniczka oczyszcza powietrze jak osiem roślinek! Połączenie storczyków z antysmogową donicą na pewno wyjdzie nam na zdrowie!


Niezależnie od tego, jak pokaźna jest Twoja kolekcja storczyków, musisz pamiętać, że są to wymagające kwiaty, które potrzebują wnikliwej troski i opieki. Za trud włożony w ich pielęgnację, rekompensują się widokiem pięknych, różnokolorowych kwiatów, zdobiąc wnętrza domów, biur, hoteli czy lokali gastronomicznych. W naszej ofercie znajdziesz donice, które ułatwią Ci to zadanie. Sprawdź i przekonaj się sam(a), że uprawa storczyków może dostarczyć wiele radości – nawet początkującej osobie!

Polecane

Metalowy kwietnik loft podwójny Iris 80 cm, czarny

Metalowy kwietnik loft podwójny Iris 80 cm, czarny

227,50 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 350,00 zł/1szt.Cena regularna 350,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1582 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
sprawnie dobrze zapakowane sprawdzony sklep polecam
2024-03-21
Dobra jakość i fajnie wygląda
pixel