⭐ Otocz swój dom magią Świąt z naszymi dekoracjami led⭐ ZOBACZ

Jakie doniczki do domu i na balkon wybrać, by były ekologiczne?

2023-06-01
Jakie doniczki do domu i na balkon wybrać, by były ekologiczne?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do ekologii i ochrony środowiska. Odpowiedzialność za naszą planetę dotyczy również wyboru codziennych przedmiotów, takich jak… doniczki. Czy wiesz, że istnieją ekologiczne warianty, które są przyjazne dla środowiska? W naszym artykule sprawdzisz, po jakie warto sięgnąć.

W czym posadzić kwitnące kwiaty na taras? Nowoczesne doniczki ekologiczne

Producenci coraz chętniej stawiają na pomysły dobre nie tylko pod kątem przychodów, ale też przyszłości planety. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom, jakie nam oferują, możemy aktywnie przyczyniać się do zmniejszenia ilości odpadów, a także wpływać na poprawę stanu wód i powietrza i… bardziej naturalnie o siebie zadbać. Trend eko nie jest obcy również markom, które w swojej ofercie mają doniczki i inne akcesoria do pielęgnacji roślin. Warto się nimi zainteresować – nowoczesne, przyjazne planecie donice idealnie się w końcu wpisują w nurt życia w zgodzie z naturą i pielęgnowania roślin pod naszym czujnym okiem.

Jeśli chcesz posadzić kwiaty na tarasie, a jednocześnie masz wyrzuty sumienia, że używasz za dużej ilości plastiku, postaw na nowoczesne doniczki z naturalnych materiałów, które mogą ulegać biodegradacji bądź zostać ponownie przetworzone. Jakie doniczki można z czystym sumieniem polecić fanom ekologii? Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom, jakimi dysponujemy.

Jakie doniczki wybrać, by były ekologiczne?

Doniczka ekologiczna to taka, która po pierwsze przyda się na długie lata – trwała i solidna zminimalizuje ryzyko konieczności jej wymiany za pół roku. Tradycyjne donice ceramiczne są tu najlepszym przykładem – zainwestuj w niej, a przez długi czas nawet nie przyjdzie Ci do głowy pomysł, żeby je z jakiegoś powodu wyrzucić. Przykładem innych materiałów, jakie warto wziąć pod uwagę, są drewno czy glina. Zarówno donice drewniane, czy gliniane doskonale mogą wpasować się do każdego rodzaju wnętrza, jak i na zewnątrz. Donice z terakoty to wybór doskonały na balkon, taras czy do ogrodu – są efektowne, uniwersalne i świetnie komponują się z wieloma roślinami.

Zwróć uwagę, czy donica, którą planujesz zakupić, została wyprodukowana z materiału, który może zostać poddany recyklingowi, czyli ponownemu przetworzeniu tak jak donice z ekologicznego polipropylenu. Dobrym przykładem są również nowoczesne donice z włókna szklanego, którego odzyskaniem zajmuje się wiele firm.

W grę wchodzą także doniczki z materiałów biodegradowalnych, czyli takie, które z czasem “rozpuszczają się” w ziemi gruntowej, nie generując odpadów. Przykład? Doniczki z torfu czy celulozy (najlepiej takiej, która powstaje ze zrecyklingowanej makulatury). Na ich temat więcej dowiesz się w dalszej części naszego eko-poradnika.

Wskazówka:
Ekologiczne mogą być nie tylko doniczki. Możesz postawić również na przykład na kosze na kwiaty wypełnione wewnątrz matą z kokosowego włókna.

Rodzaje donic biodegradowalnych i ich cechy

Innym znakomitym przykładem doniczek ekologicznych są te wykonane z materiałów biodegradowalnych. Są to przede wszystkim naczynia do tak zwanej rozsady, ulegające rozłożeniu się w ziemi i w 100% bezpieczne dla roślin. Produkuje się je między innymi ze sprasowanego torfu. Na rynku dostępne są także doniczki do uprawy kwiatów czy ziół w mieszkaniach bądź na balkonach, wykonane z materiału opartego w całości na surowcach roślinnych bez części olejoodpornych. Zaletą tego typu doniczek jest to, że rozkładają się w warunkach kompostowania przemysłowego. Zgodne z duchem zero waste są także doniczki z włókien roślinnych (przykładowo z włókna bambusowego, fusów z kawy, a nawet ze słomy).

Eko doniczki do siewu, sadzonek i rozmnażania roślin – dlaczego warto je wybrać?

Dlaczego sięgnięcie po doniczki biodegradowalne jest takim dobrym pomysłem w przypadku siewu nasion, pikowania rozsady lub ukorzeniania się sadzonek? Bo tego typu naczynie nie szkodzi roślinie, nie generuje niepotrzebnych odpadków, a do tego bardzo korzystnie wpływa na sadzonki, przyczyniając się do szybkiego i skutecznego tworzenia się zdrowej masy korzeniowej. Ekologiczne donice, po włożeniu sadzonki do gleby, stopniowo się rozpuszczają, co zapewnia jeszcze jeden plus: dostarcza glebie dodatkowej porcji substancji odżywczych. Wystarczy spojrzeć na przykład: doniczka torfowo-celulozowa składa się w około 50% z lekkiego torfu sphagnowego, w 50% z pulpy drzewnej, a także z dodatku wapna, które mieszaninie pozwala uzyskać optymalne pH.

Doniczki ekologiczne stanowią korzystne rozwiązanie dla naszego środowiska i otwierają drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości. Ich wykorzystanie pozwala nam zmniejszyć negatywny wpływ na naszą planetę dzięki redukcji odpadów czy zmniejszenia zużycia surowców. Wybór doniczek w duchu eko (takich, jak chociażby donice drewniane) to niewielki krok, który może przynieść wielkie efekty, a do tego z uwagi na ciekawy design zupełnie odmienić Twoje najbliższe otoczenia.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1787 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-23
Ok.Jestem zadowolona
2024-11-23
Produkt dostarczony szybko . Wygląd zgodny z opisem . Polecam
pixel