Jakie są zasady dobierania donic do roślin domowych?
Tyle doniczek do wyboru, ale którą z nich kupić, skoro przecież chcesz posadzić jedną konkretną roślinę. Jaki rozmiar dobrać, jeżeli jest to kilkulistna sadzonka, a jaki, gdy dorodny kwiat? Doniczka ma znaczenie, także jej wielkość i czasem materiał, z którego jest wykonana. W źle dobranej donicy roślina będzie – w najlepszym razie – rozwijać się powoli lub rozrastać system korzeniowy, zamiast liści. W najbardziej pesymistycznej wersji – umrze.
Małe doniczki do małych roślin
Zazwyczaj gdy kupujemy nową, młodziutką roślinkę, jest ona w niedużej donicy. Malutkie listki i niewielki system korzeniowy nie potrzebują więcej, niż kilkadziesiąt gramów dobrej ziemi. Z czasem konieczne jest stopniowe przesadzanie do niewiele większej doniczki, potem kolejny raz i kolejny. Roślin nie przesadza się co sezon (wiosna), a wtedy, gdy widać po nich, że brakuje im miejsca w pojemniku. Po czym to poznać? W zależności od rośliny – korzenie mogą wychodzić z ziemi do góry lub dolnymi dziurkami; plastikowe doniczki mogą się zniekształcać, będąc rozpychane od wewnątrz; rośliną może też produkować dużo małych liści, które będą obumierać, albo kwiaty nie będą się trzymać, gdyż nie będą odżywiane.
Duże donice do dużych roślin
Można powiedzieć, że są dwie przewodnie zasady, od których oczywiście są odstępstwa. Im większa roślina, tym większą donicę powinna mieć. Im większa bryła korzeniowa, tym w większym pojemniku powinna się znajdować. Duża donica to stabilność dla rozrastającej się na boki rośliny. To miejsce do wkopania podpór i drabinek, by mogła się piąć. Ziemia i składniki mineralne w niej zawarte to pokarm. Także miejsce podawania odżywek i nawozów. Kilkuletnie rośliny, bardzo rozrośnięte, z rozbudowanym systemem korzeniowym, będą potrzebować dużych pojemników.
Nie oznacza to, że każda wysoka roślina powinna mieć dużą donicę. Pod koniec 2020 roku środowisko roślinomaniaków obiegła informacja, że 13-metrowy kaktus wyhodowany w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Sandomierzu, szuka nowego domu. Taki olbrzym jest nie lada ciekawostką. Jednak od razu zauważono, że na zdjęciach widać, iż rośnie on w malutkiej doniczce. Jedną sprawą jest trudność przesadzenia takiego giganta, a drugą, że kaktusy mają płytki system korzeniowy i wcale nie potrzebują obszernych pojemników.
Donice z odwodnieniem
Istotną kwestią w uprawie roślin w donicach jest zapewnienie odprowadzania wody. Wystarczy chwila nieuwagi, by z konewki poleciało za dużo cieczy, co mogłoby narażać korzenie na gnicie. Dlatego ważne jest, by ewentualnie woda miała jak odpłynąć. Można wykorzystać donice do salonu z dziurkami i podstawką, ale nie zawsze są one praktyczne. Trudno jest, chociażby przestawić kwiatek z podstawką pełną wody, a jeśli roślina stoi na podłodze, to ów talerzyk może stać się poidłem dla psa, co może zagrażać jego zdrowiu, zwłaszcza gdy stosujesz nawozy. Innym rozwiązaniem jest wyłożenie na dno donicy keramzytu lub kamieni, celem zapewnienia drenażu. Jest to dobry sposób na niegnicie korzeni, jednak woda na dnie i tak będzie stała, traciła świeżość i będzie miejscem do rozwoju mikroorganizmów, a nawet robactwa. Mimo wszystko go polecamy, ale też warto zachowywać ostrożność, podczas podlewania. Są też donice z systemami nawadniającymi, które super sprawdzają się przypadku roślin domowych. Poza tym, że zapewniają one bieżący dostęp do wody korzeniom, to także akomodują ją w przypadku przelania. Takie produkty znajdziesz u producenta Lechuza i Airy. Można także uprawiać rośliny w zwykłych plastikowych pojemnikach, a donice ozdobne potraktować jako osłonki, w których gromadzi się ewentualny nadmiar wody.
W przypadku roślin balkonowych lub tarasowych dobrą opcją jest wybór doniczki z odprowadzeniem wody na zewnątrz. Taką modyfikację można wybrać np. dla modeli z linii Longerino, Volcano, Asti i innych. Dzięki wężykowi odprowadzającemu, woda nie stoi w donicy. Jest to bardzo przydatna funkcja nie tylko gdy przelejemy roślinę, ale także podczas ulewnych lub długotrwałych deszczy. Ziemia swobodnie przeschnie, nie narażając rośliny na gnicie.
Donice a wystrój domu
Nie da się ukryć, że donice, a zwłaszcza te duże, wpływają na wystrój pomieszczenia i to, jak wygląda cała aranżacja. Zazwyczaj najpierw decydujmy o kolorystyce, potem wybieramy meble, a dekorowanie zostaje na koniec. Stąd donice do salonu, pokoju czy sypialni powinny pasować do pomieszczenia i jego wystroju. Trzeba zaznaczyć, że dopasowanie to jest indywidualne – jeżeli lubisz styl skandynawski, wybierz białe lub jasne doniczki; jeżeli wolisz estetykę glamour, postaw na modele bardzo eleganckie; w loftach odnajdują się donice betonowe, szare albo metalowe; a jeżeli bliski jest Ci eklektyzm, wszystko może być z innej parafii i to też jest w porządku. Twój dom, Twoje zasady i Twoje donice ozdobne.
Rośliny i donice
Przedstawiamy kilka konkretnych przykładów roślin i donic, w których rekomendujemy, by się znalazły. Bazujemy na znajomości charakteru danego gatunku, systemu korzeniowego i wymagań uprawnych.
Wysokie donice do plam
Palmy lubią wysokie i wąskie donice. Zobacz na serię Juno albo Venus – obie w wersji bez półek. Wypełnione ziemią są bardzo stabilne, więc nawet dorodna palma będzie czuć się dobrze. Jeżeli mimo wszystko chcesz model większy, bardziej obszerny, idealna będzie Anakena albo Sibia.
Zamiokulkasy lubią mieć ciasno
Popularne zamiokulkasy powinny być sadzone w doniczkach minimalnie większych od ich bryły korzeniowej. One lubią być blisko i ściśle otoczone ziemią. Wtedy skupiają się na wzroście łodyg i wypuszczaniu nowych liści. Są to rośliny dość strzeliste, więc idealne są do nich donice geometryczne, np. z linii Bari lub Modena, w wersji z półką wewnętrzną, gdyż nie należy ich sadzić zbyt głęboko.
Doniczki nawadniające dla paproci
Podobno do paproci najlepszą rękę mają babcie. Pewnie dlatego, że dużo swojego czasu poświęcają roślinom i podlewają je często, ale tylko po troszeczku. Paprocie nie lubią przelewania, są wrażliwe na zbytnią wilgoć. Dobre odprowadzenie wody jest bardzo istotne. Polecamy do nich mniejsze doniczki Lechuza Quadro lub wyższe Havalo 30.
Doniczki do storczyków
Storczyki najlepiej uprawia się w przezroczystych lub półprzezroczystych pojemnikach, które wkłada się w osłonki. Ta transparentność jest o tyle istotna, że korzenie potrzebują światła, a hodowca może po ich wyglądzie ocenić zdrowie rośliny i ewentualną konieczność nawodnienia. Dedykowane doniczki do storczyków są w serii Lechuza Orchidea. One dodatkowo pięknie eksponują kwitnący kwiat.
Donice duże, ale niewysokie do fikusów
Fikusy rozbudowują swój system korzeniowy do pewnego momentu. Dorosłe przez kilka lat mogą bytować w jednej donicy. Idealne są dla nich modele z serii Aurora, Cavo czy Triton. Fikusy powinny być solidnie zakopane w ziemi, ale nie za głęboko.
Z donicami jest jak z ubraniami – wraz z wiekiem, kupujemy coraz większe, ale wszystko odbywa się stopniowo. Mała roślina posadzona w za dużej donicy będzie wyciągać swoje korzenie w poszukiwaniu wody, zamiast wypuszczać nowe liście i rodzić kwiaty. Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze, zawsze możesz skontaktować się z nami, a na pewno doradzimy.