Zamów i odbierz, kiedy Ci pasuje! Wybierz DPD Pickup – punkt odbioru blisko Ciebie i za jedyne 11zł! 🔥📦

Na balkonie, tarasie i ogrodzie - kilka porad o sadzeniu ziół i przypraw w doniczkach!

2021-07-12
Na balkonie, tarasie i ogrodzie - kilka porad o sadzeniu ziół i przypraw w doniczkach!

Niezależnie od tego, czy gotowanie jest Twoją pasją, czy też Twoje umiejętności kuchenne ograniczają się do zrobienia jajecznicy, ziołowy ogródek na balkonie lub tarasie sprawi Ci dużo radości, zapewni piękny widok i orzeźwiające zapachy. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by stworzyć własny ziołowy zakątek.

Do tego, że świeże zioła wzbogacają smak potraw i pozwalają cieszyć się znacznie bogatszym aromatem, niż ich suszone odpowiedniki, nikogo nie trzeba przekonywać. Roztarty w palcach rozmaryn, tymianek czy koperek, zerwana tuż przed podaniem bazylia – zamieniają codzienne dania w ucztę dla zmysłów. Ale uprawiane w doniczkach zioła to także wspaniała aromaterapia. Odświeżający, rześki zapach uwalnia się za każdym razem, gdy zawieje wiatr lub gdy trącisz ręką liście ziół. To naturalny sposób na stworzenie wyciszającej, relaksującej atmosfery. Listek mięty, rozmarynu czy bazylii to także świetny dodatek do wody, poprawiający i urozmaicający jej smak.

Jak uprawiać zioła w doniczkach?

By zacząć z powodzeniem uprawiać zioła na swoim balkonie, tarasie czy w ogrodzie, potrzebujesz tylko kilku rzeczy. Wystarczą doniczki, ziemia uniwersalna i rośliny. Ziół nie trzeba zbyt często nawozić, wystarczy od czasu do czasu podlać je jednym z naturalnych nawozów, które możemy zrobić w domu – ze skórek bananów, skorupek jaj czy fusów z herbaty i kawy. Możesz zdecydować się na wyhodowanie ziół z nasion, co z pewnością daje olbrzymią satysfakcję, ale wymaga też pewnego zachodu. Jednak najłatwiejszym sposobem uprawy ziół jest zakup gotowych roślin, o które pozostaje dbać tak, by rozwijały się przez kolejne miesiące.

Nawet, jeśli jesteś posiadaczem ogrodu, zioła warto uprawiać w doniczkach. Po pierwsze dlatego, że wiele z ziół, na przykład mięta, to byliny, które mogą rozrastać się w sposób niekontrolowany. Po drugie, by wygodnie korzystać z zasadzonych ziół, warto ustawić je na odpowiedniej wysokości stojaku na donice.

Regularnie sprawdzaj glebę, aby upewnić się, że zioła nie wysychają. Jeśli krawędzie rośliny zaczną brązowieć lub więdnąć, będziesz wiedział, że musisz więcej podlewać, ale pamiętaj, że rośliny te źle znoszą również przelanie. Dlatego doniczka powinna mieć odpowiedni drenaż i odpływ. Jeśli regularne podlewanie nie jest twoją mocną stroną, z pomocą przyjdą doniczki do ziół z knotowym systemem nawadniania. Wewnątrz doniczki znajduje się zbiornik na wodę, której poziom możesz sprawdzić za pomocą zamontowanego miernika. W wewnętrznej doniczce znajduje się sznurek przypominający knot świecy, za pośrednictwem którego roślina pobiera tyle wody, ile potrzebuje.

Jakie donice na zioła wybrać?

Zioła można uprawiać w małych pojemnikach lub rozważyć zgrupowanie kilku różnych gatunków w dużej donicy.

Wybierając doniczki, warto zacząć od zadania sobie pytania, czy będziesz chciał na zimę przestawić zioła do wewnątrz domu. Jeśli balkon lub taras są osłonięte od wiatru, można pokusić się o przezimowanie ich na zewnątrz, nic nie stoi też na przeszkodzie, by hodować zioła jako rośliny jednoroczne. W takich wypadkach, wysokie donice, do których nie trzeba się schylać, będą idealnymi ekspozytorami dla ziół. Sprawdzi się na przykład prostokątna donica, w której zasadzisz kilka roślin obok siebie, mając każdą z nich zawsze pod ręką.

Jeśli jednak na chłodne miesiące zechcesz wstawić rośliny do domu, doniczki nie powinny być zbyt duże i ciężkie, a ich styl nie powinien bardzo odbiegać od stylu wnętrza. Nawet jeśli masz dość miejsca, by je swobodnie przechować, masywne donice mogą przyćmić wystrój salonu. W takim wypadku polecamy donice niskie.

Jednym z najtrudniejszych elementów utrzymania ogrodu ziołowego jest wiedza, jak i kiedy zrywać zioła. Nie wszystkie rośliny są takie same, jeśli chodzi o zbiory. Jeśli uprawiasz bazylię, pamiętaj, aby odciąć liście od góry rośliny, a nie od dołu. Z kolei zioła takie, jak oregano i mięta, można zbierać po prostu odcinając liście w dowolnym miejscu rośliny.

Balkonowy ogródek ziołowy to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni. Poświęć ziołom chwilę uwagi, a odwdzięczą Ci się zapewniając piękny widok, rześki zapach oraz świeże smaki do wykorzystania w kuchni.

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 1896 opinii
pixel