Ogród na tarasie – na jakie donice i rośliny warto postawić?

Odporne na warunki atmosferyczne donice ogrodowe
Duże donice na tarasie
Z kolei donice duże i szerokie pięknie eksponują iglaki płożące, np. jałowiec odmiany Gray Pearl. Jałowce mają srebrzystoniebieskie igły, więc najlepiej sadzić je w pojemnikach czarnych lub białych, by uwydatnić kontrast.

Geometryczne donice na taras
Geometria jest w modzie. Nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz. Geometryczne donice kontrastują w pewien sposób naturę, bowiem kształty liści, kwiatów, pąków są często opływowe, gładkie, różnorodne. Kanciaste formy stają w opozycji do Matki Natury, dzięki czemu potrafią ją pięknie uwydatnić. Aby dać szansę i roślinom i doniczkom na zaprezentowanie atutów, trzeba je dobrać na zasadzie – im bardziej kanciasta, geometryczna doniczka, tym liście powinny być większe, prostsze w wyglądzie. Można zdecydować się na przykład na hortensje, które co prawda mają drobne pojedyncze kwiaty, ale zebrane w duże grona. Inną rośliną jest tarczownica tarczowata. Choć liście ma asymetryczne i poszarpane, ich rozmiar zdecydowanie pasuje do geometrycznego designu.
Donice betonowe na taras
Donice betonowe pasują do surowych aranżacji tarasów. O ile często wnętrza urządzamy przytulnie i ciepło, tak na zewnątrz chcemy stawiać naturę na pierwszym miejscu, właśnie przez wybieranie mebli i dodatków, wyglądających minimalistycznie. Można postawić na typowe donice betonowe – ciężkie, solidne, o strukturze i kolorze użytkowego betonu. Można także pokusić się o bardziej nowoczesne rozwiązania – polimerobeton lub inny materiał, który beton imituje. Zawsze patrz na użyteczność. Ciężka donica z zasadzoną w niej rośliną będzie trudna do przeniesienia. Jeżeli urządzasz taras „na stałe”, krzewy i kwiaty są wieloletnie, a miejsce ustawienia donic będzie raczej niezmienne – śmiało decyduj się na donice betonowe. Z kolei, jeżeli zależy Ci na mobilności, bo lubisz zmieniać, przestawiać, aranżować w różny sposób – polimerobeton zdecydowanie to ułatwi. Jakie rośliny pasują do betonowego designu? Na pewno iglaki. Świetnym przykładem jest cyprysik. Nie wymaga on stanowiska bardzo słonecznego, więc nawet zadaszony taras jest dla niego dobrym miejscem. Można zasadzić także karłowe odmiany sosny czarnej czy wejmutki. One dadzą także wspaniały zapach. Poza iglakami do surowego designu betonowych donic pasują kolorowe kwiaty – np. begonie lub koleusy.
Urządzanie bardzo dużego tarasu
Jeżeli mamy dużo miejsca na tarasie, mamy ogromne pole do popisu w kwestii zieleni. Przede wszystkim możemy zasadzić więcej różnorodnych roślin, które w różnym czasie będą pokazywać swoje walory. Wiecznie zielone iglaki latem mogą intymnie okalać taras, by zimą przybliżyć je do okien domostwa. Kwiaty kwitnące upiększą kącik kawowy. Zimą jednak nie są atrakcyjne, warto je schować i pozwolić odrodzić się w kolejnym sezonie. Do popularnych należą np. hiacynty, które można z powodzeniem uprawiać w donicach. Podobnie tulipany, które zakwitną późną wiosną, czyli wtedy, gdy porządkujemy taras i przygotowujemy go do regularnego użytkowania. Nie można nie wspomnieć o różach, które także uprawia się w doniczkach na tarasie. One, swoim zapachem, będą wprawiać wszystkich we wspaniały nastrój. Należy jednak pamiętać, że zupełnie inne wymagania glebowe mają kwiaty kwitnące, drzewka karłowe i iglaki. Decydując się na tak rozmaitą aranżację, dobierajmy starannie podłoże.Aby nie zagracić małego tarasu, wybierz donice duże, ale mniejszą ich ilość.Aby zagospodarować większą przestrzeń, mieszaj i łącz różne modele, ale zawsze pilnuj, by były odpowiednie do roślin, które w nich będą posadzone. Kupuj też mądrze – mrozoodporność jest ważna, ale także odwodnienie, by obfite deszcze nie powodowały gnicia korzeni, czy w końcu waga i mobilność donicy.