Już jest! Nowa opcja dostawy do punktów odbioru - DPD Pickup 🚚

Open space pełen roślin – dlaczego warto mieć rośliny w miejscu pracy?

2023-02-16
Open space pełen roślin – dlaczego warto mieć rośliny w miejscu pracy?

Rośliny w biurze, jak się okazuje, to nie tylko element dekoracyjny. Pełnią jeszcze inne funkcje, których warto być świadomym. Jakie są zalety zieleni w open space’ach i innych pomieszczeniach biurowych? Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie sprawdź, dlaczego warto tworzyć green space w miejscu pracy.

Dlaczego warto mieć rośliny w miejscu pracy? Moda na green space

Jak pokazują badania, obecność roślin w biurze pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz wydajność pracowników. Z tego powodu moda na green space jest dziś czymś, z czego zdecydowanie warto czerpać inspiracjęDoniczki samonawadniające czy tradycyjne, kwietniki na tarasach czy wertykalne ogrody na ścianach to obecnie niemal obowiązkowy element aranżacji nowoczesnego biura. Dlaczego to taki dobry pomysł? Co przemawia za tym, że warto mieć rośliny w miejscu pracy? Poniżej kilka odpowiedzi na to ważne pytanie.

 1. Rośliny oczyszczają powietrze i sprawiają, że jest zdecydowanie zdrowsze dla ludzkiego organizmu. Przestrzeń biurowa jest regularnie zanieczyszczana przez substancje chemiczne z mebli czy sprzętów elektronicznych, dlatego obecność roślin w biurach jest kluczowa dla zdrowia pracowników.
 2. Rośliny niwelują niekorzystne działanie klimatyzacji – głównym problemem klimatyzowanych pomieszczeń jest spadek wilgoci, co prowadzi do alergii, problemów z zatokami, podrażnia skóry, a także zwykłych przeziębień. Obecność roślin w klimatyzowanym biurze podnosi poziom wilgoci, pozytywnie wpływając na samopoczucie pracowników.
 3. Rośliny mają dobry wpływ na nasz wzrok – wielogodzinna praca przy komputerze męczy wzrok i wysusza oczy, w efekcie prowadząc do podrażnienia oraz infekcji. Rośliny sprawiają, że wzrok mniej się męczy, oczy nie ulegają wysuszeniu i podrażnieniu dzięki powietrzu, które jest przez nie nawilżone.
 4. Rośliny wywierają pozytywny wpływ na psychikę – pomagają wyciszyć się, zrelaksować i odprężyć, wiążą się zatem z czymś, co w miejscu pracy jest bezcenne, czyli z czynnikiem odstresowującym. Wystarczą wiszące kwietniki z wybranym gatunkiem czy kwiaty na parapetach. To naprawdę działa!
 5. Rośliny zwiększają wydajność i kreatywność – badania brytyjskich naukowców wykazały, że wydajność pracowników po wypełnieniu biura roślinami była wyższa o ok. 15%, podobnie jak ich kreatywność, jak również ogólna satysfakcja i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej: o 12% spadł współczynnik popełnianych w trakcie pracy błędów!

Jakie doniczki do biura typu open space wybrać? Nowoczesne donice biurowe

Otwarta powierzchnia biurowa poszerza możliwości komunikacyjne oraz integruje pracowników, pozytywnie wpływając na efektywność pracy. Biuro typu open space jest przestronne i charakteryzuje się dużym dostępem do światła dziennego. Przekłada się to na komfort pracy oraz stanowi idealną bazę pod zieloną aranżację, której donice duże będą podstawowym elementem.

Różnego rodzaju donice do biura, zwłaszcza te większe, pełnią nie tylko funkcje estetyczne, lecz także praktyczne, oddzielając od siebie różne strefy otwartej przestrzeni biurowej. Z racji tego, że nie powinny być zbyt ekstrawaganckie, by nie skupiać zanadto uwagi pracowników i ich nie rozpraszać – specjaliści w zakresie biurowej aranżacji wnętrz polecają kształty geometryczne.

Donice duże geometryczne są rozwiązaniem stylowym i nowoczesnym, możne je ze sobą zestawiać w różne kształty, tworząc dowolne aranżacje. W zależności od charakteru biura można postawić na donice o bardziej wyrazistych lub stonowanych kolorach. Pierwsze znajdą zastosowanie w agencji reklamowej, drugie: np. w biurach urzędu skarbowego. W nowoczesnych aranżacjach open space można sobie pozwolić na więcej – sprawdzą się donice podświetlane, czy bardzo modne, wiszące kwietniki. Z kolei na biurowych tarasach zastosować można balkonowe podwieszane donice.

Jakie kwiaty do biura sprawdzą się najlepiej? Rośliny oczyszczające powietrze

Dobierając rośliny do biura, warto zwrócić uwagę na te, które mają działanie sprzyjające zdrowiu pracowników. Dzięki pracy naukowców wiemy doskonale, które rośliny najlepiej nadają się do przestrzeni biurowej. Będą to rośliny, które oczyszczają powietrze. Poniżej kilka ich przykładów. Według specjalistów, najkorzystniej skompletować w biurze 3-4 ich rodzaje.

 1. Howea – produkuje bardzo dużo tlenu, a jej liście, przypominające liście palmy, oczyszczają powietrze z toksyn.
 2. Bluszcz – tworzy naturalny system klimatyzacji. Filtrując powietrze, eliminuje z niego benzen i trichloroetan. Ponadto reguluje wilgotność pomieszczenia.
 3. Skrzydłokwiat – skutecznie walczy z trichloroetenem, filtruje powietrze, dbając o jego świeżość.
 4. Dracena – usuwa z powietrza formaldehyd, benzen i trichloroetan.
 5. Fikus – eliminuje z powietrza szkodliwe opary lakieru, benzen i detergenty.
 6. Epipremnum złociste – filtruje z powietrza takie zagrożenia dla zdrowia jak rozpuszczalniki z farb, detergenty i benzen.

Wśród popularnych roślin do biura, które skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn, wymienia się jeszcze sansewierię, dieffenbachię, zamiokulkasa, geranium, aloes leczniczy czy zielistkę Sternberga.

Rośliny w miejscu pracy: jak wykorzystać otwartą przestrzeń i modne donice, aby stworzyć pozytywny nastrój w biurze?

Pośród najpopularniejszych obecnie sposobów aranżacji przestrzeni w biurze znajduje się zielona ściana – to prawdziwy hit, który nie tylko dba o nasze zdrowie, lecz wywołuje wręcz artystyczne wrażenia.

Doskonale sprawdzają się również zielone enklawy w biurze, czyli strefy relaksu dla pracowników. Tutaj znakomicie wykorzystywane są duże donice ozdobne do biura, za sprawą których można odgrodzić od reszty przestrzeni wspomnianą strefę relaksu.

Na topie są także kompozycje roślinne na biurowe tarasy. Do tworzenia takich kompozycji wykorzystuje się m.in. bardzo praktyczne i modne wiszące donice, ale też na przykład dekoracyjne donice głowy czy efektowne modele z podświetleniem.

Istnienie kompozycji roślinnych w pracy sprzyja wydajności, kreatywności, a także zdrowiu fizycznemu, dobremu samopoczuciu oraz kondycji psychicznej pracowników. Aranżując miejsce pracy, zdecydowanie warto zainwestować w donice do biura i stworzyć nowoczesny, biurowy green space.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1647 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-24
Było super, dzięki za zaangażowanie
2024-05-28
Moja paczka została nadana w ten sam dzień! Bardzo dziękuje, nie spodziewałam się, że tak szybko donica dojdzie. Polecam!
pixel