Rośliny w domowym ogródku całorocznym – jak stworzyć wymarzoną oranżerię?
Oranżeria to nieco bajkowy element domu, pozwalający na relaks i zażywanie zielonych kąpieli za każdym razem, gdy mamy na to ochotę – bez względu na panujące za oknami warunki pogodowe. Jak stworzyć wymarzoną oranżerię i jakie rośliny powinny się w niej znaleźć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Oranżeria ogrodowa przy domu – co to jest i jakie ma zalety?
Taras zimowy, inaczej zwany oranżerią ogrodową lub ogrodem zimowym, powiększa powierzchnię użytkową domu i chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Oranżeria lub inaczej pomarańczarnia to przeszklony budynek parterowy, najczęściej połączony z domem wolnostojącym. Jest to często miejsce do hodowania roślin tropikalnych. Idealnie sprawdza się także w roli zamkniętego tarasu na chłodne miesiące.
Oranżeria powinna pasować kształtem i stylem do reszty budynku. Jej powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 10 m2, a idealny komfort zapewnia 15-25 m2. Do tego typu ogrodu konieczne jest zastosowanie oszklenia o wysokim poziomie chłonięcia promieni słonecznych oraz niskim współczynniku przenikania ciepła. Profile przeznaczone do wzniesienia konstrukcji powinny być z kolei wyposażone we wkładkę termoizolacyjną. Szkło musi być też odporne na uszkodzenia mechaniczne. W wielu przypadkach posiadanie oranżerii nie wymaga dodatkowego zezwolenia na budowę.
Zalety są zarówno natury estetycznej, jak i praktycznej. Oranżeria może być miejscem relaksu czy spotkań. W chłodne miesiące tworzy iluzję przebywania w cieplejszym klimacie i poczucie znajdowania się, przebywania i spędzania czasu bezpośrednio na ogrodzie, na świeżym powietrzu. To miejsce dla ciekawych roślin lub całoroczne przedłużenie salonu, chroniące dom przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie, natomiast zimą – przed wychładzaniem. Oranżeria ogrodowa przy domu poprawia samopoczucie, jest miejscem, w którym chce się przebywać.
Całoroczny ogródek zimowy: jakie rośliny można tam uprawiać?
Ogród zimowy to nie tylko wyzwanie architektoniczne, lecz również wnętrzarskie. Warto z rozmysłem zaprojektować jego wnętrze, stawiając na odpowiednie donice czy oświetlenie ogrodowe. Jakie rośliny można uprawiać w całorocznym ogródku zimowym?
Wszystko zależy od położenia ogrodu względem słońca. Jeśli oranżeria ma wystawę słoneczną, czyli południową i przez cały rok panuje tam dość wysoka, pokojowa temperatura, powinny tam się znaleźć gatunki ciepłolubne. Sprawdzą się w tym przypadku różne odmiany figowców, inaczej fikusów, do których mogą Ci być potrzebne funkcjonalne donice do palm.
W przypadku oranżerii wschodniej lub zachodniej, czyli chłodniejszej, mniej nasłonecznionej doskonale sprawdzą się filodendrony, paprocie, bluszcze, anturium, skrzydłokwiat, sępolia, zamiokulkas, difenbachia czy maranta.
Do jasnej, lecz nieco chłodniejszej niż reszta mieszkania oranżerii warto wybrać rośliny, które zimą przechodzą spoczynek i taka temperatura będzie dla nich najodpowiedniejsza. Należą do nich hibiskusy, szczęśliny, azalie indyjskie, bugenwille, gardenie, pachiry, zaślazy, kamelie, kaktusy, cytrusy czy asparagus pierzasty.
Rośliny egzotyczne do ogrodów zimowych – jak je pielęgnować?
Rośliny egzotyczne uprawiane w ogrodzie zimowym przywodzą na myśl lato i wprowadzają nieco wakacyjnego klimatu, nawet w najzimniejszych okresie w roku. Dlatego warto je mieć w swojej oranżerii. Jakie najlepiej uprawiać rośliny egzotyczne i jak ja pielęgnować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Do najpopularniejszych roślin egzotycznych, hodowanych w oranżeriach, należy palma, która z racji swoich rozmiarów potrafi świetnie zagospodarować przestrzeń, a także przywodzić na myśl najbardziej egzotyczne wakacje. Kolejną rośliną egzotyczną doskonale wypełniającą przestrzeń jest bananowiec ze swoimi charakterystycznymi, rozłożystymi liśćmi. Bardzo popularna jest także pochodząca z Azji albicja, dochodzi do tego eukaliptus, który jest prawdziwym hitem – zwłaszcza, jeśli dobierze się do niego stylowe donice ogrodowe.
Dbałość o rośliny egzotyczne w przydomowej oranżerii zakłada jej docieplanie, ponieważ podstawowym wymogiem pielęgnacyjnym w przypadku tego typu roślin jest zapewnienie im wysokiej temperatury. Dla harmonijnej egzystencji oraz rozwoju potrzebują one odpowiednio wilgotnego powietrza o temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o specjalistyczne oświetlenie ogrodowe. Niezbędne będą również specjalne donice, takie jak np. donice do palm. Musimy naszym roślinom zapewnić imitację egzotycznych warunków pogodowych!
Przydomowa oranżeria – aranżacje i pomysły na ogród pełen zieleni
Specjaliści od aranżacji wnętrz radzą, by oranżeria przydomowa była urządzona zgodnie z jednym, konkretnym motywem. Może to być np. styl śródziemnomorski. W takim ogrodzie zimowym znajdą się gatunki roślin ozdobnych z basenu Morza Śródziemnego oraz wszelkiego rodzaju ozdoby i meble kojarzące się z tym rejonem. W stworzeniu takiego wnętrza pomogą donice na zioła i donice ogrodowe o odpowiedniej kolorystyce – utrzymane w różnych odcieniach brązu i w klasycznej bieli. Do tego będą pasowały koce i poduszki o niezbyt krzykliwych barwach. Drzewka cytrusowe, palmy i oleandry będą koniecznie musiały znaleźć się w tej przestrzeni. Podobnie jak lampiony, świetlne girlandy czy niewielkie lampki punktowe. W oranżerii możesz też wstawić inne elementy, takie jak chociażby biokominki.
Ogródek całoroczny to dla wielu osób najbardziej urokliwe miejsce domu. Dlatego tak wielu właścicieli decyduje się na ten rodzaj aranżacji części swoich posiadłości. Warto zafundować sobie przydomową oranżerię, która pełnić będzie niebagatelne funkcje estetyczne, jak również praktyczne. Potrzebujesz do swojej oranżerii wyjątkowych donic dopasowanych do wystroju domu? W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór wzorów i kolorów - na pewno znajdziesz coś dla siebie!