Uprawa draceny - jak ją pielęgnować i jakie ma wymagania?
Dracena to jedna z bardziej popularnych roślin doniczkowych. Choć nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, to jednak warto wiedzieć, co zrobić, aby kwiat przez długi czas zdobił mieszkanie swoim atrakcyjnym wyglądem. Nieprawidłowa uprawa draceny może bowiem skutkować usychaniem i opadaniem liści. Chcesz wiedzieć, jak uniknąć tego problemu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Kwiat dracena - pielęgnacja i charakterystyka
Dracena to roślina, która swoim wyglądem przypomina miniaturowe drzewko. Z cienkiego pnia wyrasta gęsta rozeta podłużnych, ostro zakończonych liści. Te, w zależności od gatunku, mogą różnić się kolorem. Najpopularniejsze są odmiany o ciemnozielonych liściach, choć niekiedy można się natknąć na rośliny o różowoczerwonym lub kremowym ubarwieniu. W środowisku naturalnym kwiat występuje w regionach o ciepłym, tropikalnym klimacie. Najczęściej można natknąć się na niego w Afryce, a także Ameryce Środkowej, południowej Azji oraz na północnych obrzeżach Australii.
Mimo egzotycznego pochodzenia gatunek należy do jednych z najpopularniejszych roślin doniczkowych. I trudno się temu dziwić – uprawa draceny nie jest specjalnie skomplikowana. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo dbać o ten kwiat. Odpowiednia pielęgnacja draceny w domu może bowiem sprawić, że wiosną wśród rozety liści pojawią się niezwykle dekoracyjne, groniaste kwiatostany.
Odmiany i gatunki draceny do uprawy w domu
Jednym z najczęściej spotykanych gatunków jest dracena obrzeżona. Pielęgnacja rośliny nie jest bardzo kłopotliwa. Aby zapobiec szybkiemu żółknięciu i opadaniu liści, trzeba pamiętać o zapewnieniu roślinie jasnego stanowiska oraz odpowiedniego podłoża. W wielu mieszkaniach znaleźć można również kwiat, jakim jest dracena wonna. Pielęgnacja tej odmiany wymaga nieco więcej uwagi. W okresie kwitnienia należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Aby uniknąć gnicia korzeni, trzeba jednak zadbać o odpowiedni drenaż. W okresie jesienno-zimowym warto z kolei ograniczyć podlewanie i nawożenie. Bardzo efektownie prezentuje się również trzykolorowa dracena marginata. Pielęgnacja tego gatunku nie powinna sprawiać kłopotu mniej doświadczonym ogrodnikom. Pamiętaj jednak, że ta odmiana preferuje raczej półcieniste stanowiska.
Pielęgnacja i uprawa draceny w domu - podstawowe informacje
W uprawie draceny dużą rolę odgrywa temperatura. Pamiętaj, że roślina należy do gatunków ciepłolubnych. Najlepiej rośnie w pomieszczeniach, w których panuje temperatura od 20 do 250 C. Nie mniej ważna jest wilgotność powietrza – ta powinna mieścić się w przedziale od 50 do nawet 65%. Gdzie z kolei powinna stać dracena? Doniczkę najlepiej umieścić przy oknie skierowanym na wschód lub zachód. Stanowisko powinno być dość jasne, ale jednocześnie osłonięte przed ostrym słońcem. Warto również pamiętać, że wierzchołek draceny lubi wyginać się w stronę światła. Jeśli zatem zależy Ci, aby roślina rosła prosto, pamiętaj, aby co jakiś czas delikatnie obrócić doniczkę. Czego natomiast nie lubi dracena? Nadmiernego podlewania oraz dużych wahań temperatur. Oba te czynniki mogą sprawiać, że liście zaczną opadać i usychać. Aby uniknąć przelania, zainwestuj w doniczki samonawadniające.
Najczęstsze choroby draceny
Właściwa pielęgnacja draceny jest ważna, aby uniknąć chorób, jakie mogą zaatakować roślinę. Do tych najczęściej spotykanych należą fytoftoroza oraz plamistość. Ta pierwsza objawia się brązowieniem liści oraz zahamowaniem wzrostu rośliny. Jej przyczyną jest zbyt częste podlewanie oraz związane z tym gnicie korzeni. Plamistość to z kolei choroba o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Łatwo ją rozpoznać po brązowych lub szarych plamach, które pojawiają się na liściach i łodydze. Aby uratować kwiat, należy usunąć porażone części rośliny i opryskać podłoże specjalnym preparatem. Dlaczego dracena ma suche końcówki? Przyczyną tego problemu jest najczęściej zbyt suche powietrze. Właśnie dlatego w okresie grzewczym kwiat trzeba odsunąć od kaloryfera oraz pamiętać o jego regularnym spryskiwaniu przegotowaną, letnią wodą.
Jak uprawiać dracenę, aby pięknie kwitła?
Uprawa draceny nie jest bardzo kłopotliwa. Jeśli chcesz, aby roślina szybko rosła i stale wypuszczała nowe liście, pamiętaj, aby posadzić ją w podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Staraj się też unikać nadmiernego podlewania. Zamiast tego spryskuj liście – szczególnie latem oraz zimą, gdy powietrze w mieszkaniu jest suche lub zaopatrz się na nawilżacz powietrza. Podczas pielęgnacji draceny warto pamiętać o nawożeniu. W tym celu najlepiej skorzystać z gotowych preparatów. Dracena to kwiat, który szybko rośnie. Z tego względu podczas przesadzania rośliny najlepiej wykorzystać donice do palm. Ich wydłużona konstrukcja zapewnia odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Dodatkowo dracena w wysokich donicach będzie prezentowała się bardzo efektownie.
Uprawa draceny to nic trudnego!
Dracena to mało wymagająca roślina, z której uprawą poradzą sobie nawet ogrodnicy-amatorzy. Aby przez cały rok zachwycała rozetą zielonych liści, pamiętaj, aby zapewnić jej jasne stanowisko oraz podłoże zasobne w składniki odżywcze. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja draceny. Jeśli natomiast szukasz akcesoriów przydatnych podczas uprawy roślin, zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. W ofercie Forvega.pl znajdziesz szeroki wybór donic ozdobnych, a także kultowe substraty do doniczek Lechuza.