Nowości 🔥 Zanurz się w świecie aromaterapii z dyfuzorami zapachowymi 🌿 SPRAWDŹ!

Doniczka oczyszczająca powietrze - jak to działa?

2019-11-07
Doniczka oczyszczająca powietrze - jak to działa?

CZY WSZYSTKIE ROŚLINY DZIAŁAJĄ TAK SAMO?

Chyba każdy z nas słyszał o roślinach, które oczyszczają powietrze. Niestety mało osób wie jak to faktycznie działa i jaka jest ich prawdziwa wydajność.

Na początku małe przypomnienie. Nie każda roślina działa w ten sam sposób. Istnieją gatunki, które świetnie radzą sobie z filtrowaniem powietrza, a także takie, które nie dają żadnego efektu. Ponadto, każda roślina inaczej oddziałuje na poszczególne toksyny. Dla przykładu, sansewieria świetnie radzi sobie z formaldehydem, natomiast skrzydłokwiat jest lepszy przy usuwaniu trójchloroetylenu. Z tego powodu warto znać nie tylko listę roślin oczyszczających powietrze, ale również usuwane przez nie substancje. Ważne też, żeby wiedzieć, w jakich pomieszczeniach występują te substancje. Mając tę wiedzę każdy będzie mógł z łatwością dopasować roślinę do pomieszczeń w swoim domu czy biurze.

Listę najskuteczniejszych roślin znajdziesz w artykule „Rośliny oczyszczające powietrze – które wybrać?”. Są tam również informacje o substancjach filtrowanych przez daną roślinę.

JAK ROŚLINA OCZYSZCZA POWIETRZE?


Większość informacji o roślinach oczyszczających powietrze dotyczy ich umiejętności filtrowania przez liście. Niestety jest to bardzo nieefektywny sposób. Rośliny bardzo słabo wchłaniają toksyny przez liście, więc należałoby mieć w domu prawdziwą dżunglę, żeby dało to pożądany efekt.

Na szczęście, jakiś czas temu jeden z naukowców NASA, Bill Wolverton odkrył, że rośliny wchłaniają dużo więcej zanieczyszczeń przez korzenie niż liście. Ponadto korzenie są w stanie wchłonąć więcej rodzajów zanieczyszczeń. Badania wykazały, że rośliny, do których korzeni dostarczono zanieczyszczone powietrze są od 8 do 32 razy skuteczniejsze w usuwaniu toksyn niż rośliny, które miały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem tylko przez liście.

Wszystko fajnie, tylko pojawia się kolejny problem. Zwykłe doniczki nie dopuszczają powietrza do korzeni. Utrudnia to ich zamknięta budowa oraz ziemia stosowana do sadzenia roślin. Podlewanie też nie pomaga, ponieważ woda przepływając przez ziemię zatyka pory w glebie odcinając korzenie od powietrza. Rośliny w takich doniczkach są skazane na oczyszczanie powietrza tylko przez liście.


JAK DOSTARCZYĆ POWIETRZE DO KORZENI?

Tutaj z pomocą przychodzi nasza doniczka. Posiada opatentowaną konstrukcję, która pozwala na silne napowietrzanie korzeni. Roślina jest posadzona w specjalnym koszyku z otworami przepuszczającymi powietrze. Dodatkowo u podstawy doniczki znajdują się szczeliny wentylujące, a na jej szczycie otwory odprowadzające powietrze. Dopełnieniem całości jest substrat, w którym sadzimy rośliny. Tworzy on drenażowe podłoże przepuszczające powietrze do każdego najmniejszego korzenia.



przekrój doniczki oczyszczającej powietrze biofiltr Airy


JAK PRZEBIEGA PROCES OCZYSZCZANIA POWIETRZA W NASZYM BIOFILTRZE?


Jak doskonale wiesz, roślina pobiera składniki odżywcze przez korzenie. To bardzo ważna informacja w kontekście oczyszczania powietrza. Ale po kolei, przyglądnijmy się całemu procesowi, który można podzielić na 4 etapy.

Etap 1. Przepływ powietrza.

Zanieczyszczone powietrze dostaje się do korzeni poprzez otwory u podstawy doniczki, a następnie ucieka szczelinami na jej górnej krawędzi. Drenażowe podłoże umożliwia dokładne napowietrzenie bryły korzeniowej. Różnica ciśnień i temperatur wywołuje efekt kominowy, w wyniku czego powietrze nieustannie przepływa przez doniczkę dostarczając do niej zanieczyszczenia. Swoją rolę odgrywa tutaj również zeolit znajdujący się w substracie, który tak jak i węgiel aktywny przyciąga i wchłania toksyny znajdujące się w powietrzu.

Etap 2. Wyłapywanie zanieczyszczeń.

Teraz wchodzi do gry wspomniany już zeolit. Wychwytuje z powietrza toksyny i zatrzymuje na sobie. Posiada silnie porowatą strukturę, przez co jego powierzchnia wchłaniania jest bardzo duża. Ponadto, cała roślina jest zasadzona w substracie, którego dużą część stanowi właśnie zeolit.

Etap 3. Mikroorganizmy.

Na tym etapie uaktywniają się mikroorganizmy, które żyją w podłożu w pobliżu systemu korzeniowego. Wyciągają zanieczyszczenia wchłonięte do podłoża i rozkładają je na podstawowe składniki odżywcze potrzebne do rozwoju rośliny.

Etap 4. Odżywianie.

Na końcu tej drogi wkracza roślina, która odżywia się toksynami wchłoniętymi z powietrza i przetworzonymi przez mikroorganizmy. Substancje, których roślina nie jest w stanie wykorzystać jako pokarm służą jako materiał budulcowy i wchodzą w skład jej ścian komórkowych. W ten sposób nasza doniczka samoistnie oczyszcza się i jednocześnie karmi roślinę poprawiając jej rozwój. My w efekcie tego procesu otrzymujemy czyste powietrze.

proces oczyszczania powietrza w doniczce Airy

CO JESZCZE POTRAFI NASZ BIOFILTR?

Napowietrzenie systemu korzeniowego nie tylko zwiększa wydajność roślin oczyszczających powietrze, ale również wspomaga ich optymalny rozwój. Dochodzi do tak zwanego przycinania korzeni przez powietrze. Napowietrzone korzenie w momencie natrafienia na przeszkodę (ścianki doniczki) przestają się wydłużać i wypuszczają odnogi. Dochodzi do rozkrzewienia się systemu korzeniowego. Ma to kilka zalet:
  • roślina pobiera składniki odżywcze końcówkami korzeni, więc przy rozkrzewieniu dochodzi do lepszej penetracji podłoża - lepszy dostęp do składników odżywczych
  • roślina dochodzi do swojej optymalnej wielkości w doniczce i przestaje rosnąć na długość - nie przerasta i nie ma konieczności jej przesadzania
  • roślina ładniej kwitnie i rozkrzewia się ponieważ przestaje zużywać energię na wzrost (wydłużanie)

Ogromna zaleta naszej doniczki to unikatowy zbiornik na wodę, który daje kilka możliwości:
  • roślina pobiera sobie końcówkami korzeni tyle wody, ile potrzebuje
  • system korzeniowy nie jest zanurzony w wodzie, więc nie dochodzi do przelania czy odcięcia dostępu do powietrza
  • możesz podlewać raz na kilkanaście dni bez obaw o przesuszenie roślin
  • miarka pokazuje ilość wody w zbiorniku i informuje nas, kiedy należy podlać rośliny
  • zbiornik wody to źródło wilgoci - pomaga w regulacji wilgotności i polepsza warunki życia dla roślin, szczególnie w okresie zimowym w suchym ogrzewanym pomieszczeniu

A Ty co sądzisz o naszej doniczce? Jeżeli Ci się spodobała udostępnij ten artykuł. W ten sposób pomożesz nam dzielić się informacjami, o których naprawdę mało osób wie. Jeżeli masz jakieś pytania, śmiało napisz do nas na kontakt@forvega.pl. Sprawdź też modele i wersje naszych doniczek i zainwestuj w swój pierwszy naturalny oczyszczacz powietrza.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 1730 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-28
zamówienie zrealizowane bardzo sprawnie produkt wysokiej jakości
2024-09-18
Bardzo dobra i szybka obsługa . Zamawiałam dwa razy i za każdym razem było tak jak ma być. Super. Polecam
pixel