Rośliny oczyszczające powietrze - które wybrać?
Rośliny oczyszczające powietrze - naturalne filtry
Na pewno każdy słyszał, że parki są zielonymi płucami miast lub że lasy to płuca dla Ziemi. Takie powiedzenie wzięło się stąd, że rośliny pobierają dwutlenek węgla wytwarzany m.in. przez ludzi, a produkują w zamian życiodajny tlen. W ten sposób stały się wspaniałym pomocnikiem naszego gatunku zapewniając nam odpowiednie warunki do życia.
Dużo mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybrane gatunki roślin potrafią usuwać toksyny z powietrza. Warto poznać rośliny posiadające takie umiejętności, ponieważ dzięki nim każdy może w tani i prosty sposób poprawić jakość powietrza, którym oddycha. Jeżeli czytasz ten artykuł, to już prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze. My zajmiemy się tutaj roślinami, które usuwają te zagrożenia.
Jak rośliny oczyszczają powietrze?
Rośliny, to tak jak my żywe stworzenia, które potrzebują wody i pokarmu, żeby przetrwać. Wytworzyły sobie zdolność do rozkładania substancji znajdujących się w otaczającym je środowisku na czynniki pierwsze, którymi żywią się.
Takie rozkładanie substancji przez rośliny oczyszczające powietrze to fitoremediacja, inaczej nazywana biooczyszczaniem. Zjawisko to zachodzi w sytuacji, gdy organizm żywy, w tym przypadku roślina, pobiera z środowiska związki chemiczne, a następnie rozkłada je na proste związki nieorganiczne. Tymi związkami są podstawowe pierwiastki występujące w przyrodzie takie jak tlen czy azot.
Dla nas najważniejszą informacją jest, że w ten sposób roślina usuwa toksyny z powietrza. Tlen jest jej niepotrzebny, więc zostaje wydalony, dzięki czemu mamy czym oddychać. Substancjami, które roślina uzna za pożyteczne żywi się lub wykorzystuje je do budowy własnych tkanek.
No dobrze, ale jak dochodzi do wchłonięcia tych substancji przez roślinę? Rośliny oczyszczające powietrze pobierają toksyny z środowiska na 2 sposoby. Pierwszy z nich to wchłanianie zanieczyszczeń przez aparaty szparkowe znajdujące się na liściach. Jest to bardziej popularny sposób, jednak dużo mniej wydajny, ponieważ substancje muszą przewędrować do korzeni, gdzie sią rozkładane na mniejsze pierwiastki.
Druga metoda, to pobieranie toksyn bezpośrednio przez system korzeniowy. Wydajność tej metody jest dużo skuteczniejsza dzięki organizmom żywym występującym na korzeniach, które ułatwiają proces rozkładu substancji chemicznych. Niestety rośliny oczyszczające powietrze w większości przypadków są ograniczone do pobierania substancji przez liście, ponieważ korzenie są odcięte od powietrza warstwą gleby. Mamy jednak sposób na rozwiązanie tego problemu, o którym dowiesz się dalej.
Rośliny oczyszczające powietrze - NASA i ich badania.
W latach 80tych amerykański naukowiec Bill Wolverton rozpoczął prowadzenie badań nad jakością powietrza w pomieszczeniach. Został on zatrudniony przez NASA do rozwiązania problemu z zanieczyszczonym powietrzem na statkach kosmicznych. Szukał naturalnego sposobu na oczyszczanie powietrza, aby móc zmniejszyć wydatek energii na filtrowanie powietrza. To właśnie on jako pierwszy wykorzystał w tym celu roślinę.
Ten sam naukowiec w 1989 roku stworzył ulepszone biofiltry, które przetestował również w własnym domu. Połączył roślinę z węglem aktywnym i substratem mineralnym, a następnie umieścił pod spodem mały wentylator, aby umożliwić roślinie oczyszczanie powietrza przez system korzeniowy.
Najważniejszym wnioskiem tego doświadczenia jest wiedza, że każda roślina oczyszczająca powietrze dużo skuteczniej usuwa toksyny, gdy umożliwimy jej dostęp powietrza do korzeni.
Wspomniane badania zainspirowały naukowców z całego Świata i spowodowały wzrastający trend na poszukiwanie idealnych roślin oczyszczających powietrze.
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn - co usuwają?
Aby wybrać odpowiednią roślinę oczyszczającą powietrze należy wziąć pod uwagę 2 aspekty:
Jakie zanieczyszczenia występują w danym pomieszczeniu?
Jaka roślina najskuteczniej usuwa te zanieczyszczenia?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie zanieczyszczenia występują w domu oraz w jakich pomieszczeniach jest ich najwięcej, pobierz nasz darmowy ebook "Jak oczyszczać powietrze w pomieszczeniach".
Przy każdej roślinie wymienionej w zestawieniu zaznaczamy, które substancje są przez nią najlepiej filtrowane. Dodatkowo, poniżej znajdziesz listę szkodliwych substancji, które są najskuteczniej usuwane przez rośliny oczyszczające powietrze.
- formaldehyd (aldehyd mrówkowy)
- benzen
- toluen
- amoniak
- trójchloroetylen
- ksylen
- tlenek węgla
- roztocza
- promieniowanie elektromagnetyczne
Jakie rośliny oczyszczają powietrze?
Poniżej przedstawiamy listę roślin, które najskuteczniej filtrują powietrza. Jak pewnie zauważycie, większość z nich jest dobrze znana i często można je spotkać w naszych domach. Pewnie wielu posiadaczy roślin oczyszczających powietrze nie zdaje sobie sprawy z tego, że posiada naturalne filtry powietrza. Teraz będziecie wiedzieć, jak lepiej je wykorzystać.
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
Znana również jako wężownica gwinejska lub język teściowej. Jedna z najwydajniejszych roślin domowych w produkcji tlenu i oczyszczaniu powietrza. Wytwarza tlen również w nocy dlatego idealnie nadaje się do sypialni.
Oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu, toluenu, trójchloroetylenu i benzenu.
Ogromną zaletą wężownicy jest też usuwanie alergenów z powietrza takich jak roztocza, dlatego jest mocno polecana dla alergików. Idealnie nadaje się również do biura, domu czy mieszkania przy ruchliwych ulicach dzięki wchłanianiu wielu związków znajdujących się w smogu.
Sansewiera jest rośliną prostą w utrzymaniu. Nie wymaga dużej ilości wody i jest tolerancyjna na szerokie spektrum natężenia światła.
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum "Mauna Loa")
Oczyszcza powietrze głównie z trójchloroetylenu. Może się też pochwalić świetnymi wynikami w filtrowaniu takich toksyn jak benzen, ksylen, formaldehyd i amoniak.
Należy wybrać dla niego stanowisko w półcieniu.
Najlepiej sadzić go w żyznej glebie o strukturze półprzepuszczalnej.
Powinniśmy zabezpieczyć go przed dostępem dzieci i zwierząt, ponieważ jest trujący.
Palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii)
Palma bambusowa tuż obok wężownicy i epipremneum może pochwalić się najskuteczniejszym zwalczaniem zanieczyszczeń w powietrzu. Usuwa głównie formaldehyd i benzen, ale dobrze radzi sobie również z trójchloroetylenem, ksylenem i toluenem.
Lubi wilgotne środowisko więc dobrze jest stosować doniczki z zbiornikiem na wodę lub trzymać ją w pomieszczeniach o dużej wilgotności.
Lubi jasne stanowiska, jednak znosi również przebywanie w cieniu lub półcieniu, dlatego można ustawiać ją w głębi pomieszczenia.
Najlepiej stosować glebę próchniczą i podlewać roślinę gdy podłoże jest po wierzchu przesuszone.
Chryzantema wielokwiatowa (Chrysanthemum morifolium)
Bardzo mocno filtruje z powietrza benzen i formaldehyd. Ponadto usuwa również takie związki jak trójchloroetylen, ksylen, toluen i amoniak.
Jest łatwa w pielęgnacji, jednak warto zadbać o odpowiednią wilgotność gleby i regularnie podlewać, ponieważ nie lubi suszy.
Niewiele osób wie, że chryzantema jest toksyczna i powinniśmy nie dopuszczać do niej dzieci i zwierząt.
Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)
Ta roślina jest znana również jako palma biczowa.
Najlepiej ze wszystkich roślin pochłania amoniak. W mniejszym stopniu filtruje z powietrza formaldehyd i ksylen.
Potrafi wyrosnąć do imponujących rozmiarów przy odpowiedniej pielęgnacji.
Pomimo tego, że rapis jest palmą, nie należy wystawiać go na bezpośrednie działanie światła słonecznego, w przeciwnym razie jego liście stracą swoją barwę.
System korzeniowy potrzebuje przestrzeni, dlatego należy trzymać go w dużych donicach.
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
Zielistka w dużym stopniu oczyszcza powietrze z benzenu, toluenu i tlenku węgla. W mniejszym stopniu absorbuje ksylen. Świetnie nadaje się do biura, ponieważ pochłania promieniowanie elektromagnetyczne.
Lubi stanowiska wystawione na działanie światła.
Nie należy jej nadmiernie przelewać.
Zielistka nie wytwarza substancji uczulających, więc jest polecana dla alergików.
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
Epipremneum, sansewieria i palma bambusowa to 3 najskuteczniejsze naturalne oczyszczacze powietrza w tym zestawieniu.
Bardzo skutecznie eliminuje z powietrza benzen, toluen i tlenek węgla, a także w mniejszym stopniu formaldehyd.
Epipremnum jest jedną z najłatwiejszych w uprawie i najmniej wymagających roślin w tym zestawieniu. Może rosnąć nawet ponad 10 lat.
Nie przeszkadza jej stanowisko w półcieniu, chociaż w nasłonecznionym miejscu ładnie wybarwiają się jej liście.
Są to popularne kwiaty doniczkowe do domu, ponieważ bardzo łatwo je rozmnażać i dobrze czują się w temperaturze pokojowej.
Nie lubi nadmiaru wody.
Doskonale nadaje się do ogrodów wertykalnych i często jest stosowane w aranżacjach roślinnych nawet na całe ściany.
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Roślina bardzo popularna w naszym regionie.
Głównie absorbuje formaldehyd. Ponadto usuwa z powietrza benzen, ksylen, tlenki węgla. toluen i trójchloroetylen. Idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których zależy nam na usunięciu dymu papierosowego.
Ogromną zaletą bluszczu są małe wymagania dotyczące nasłonecznienia. Dzięki temu możemy umieścić go zarówno w jasnym pokoju jak i w ciemnym korytarzu czy łazience.
Bluszcz coraz częściej jest używany do aranżacji wnętrz. Możemy umieścić go nie tylko w doniczce, ale również do ozdobienia całej ściany.
Wadą Hedera helix są jego trujące właściwości.
Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
Nefrolepis jest u nas jedną z najbardziej popularnych roślin, znany jako paprotka.
Silnie oczyszcza powietrze z formaldehydu i ksylenu.
Prosty w utrzymaniu. Lubi dużą wilgotność powietrza.
Wiosną i latem należy często ją podlewać. Najlepiej robić to poprzez zanurzanie w pojemniku z wodą, aż odpowiednio nasiąknie. Zimą podlewamy sporadycznie, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Przydają się tutaj donice z zbiornikiem wody gdzie w okresie wegetacyjnym możemy zadbać o odpowiednie nawodnienie, a zimą podlewać tylko co jakiś czas.
Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
Jest to roślina o bardzo dużej sile oczyszczania powietrza. Dobrze filtruje takie toksyny jak ksylen, toluen i trójchloroetylen, a także formaldehyd i benzen.
Potrafi osiągnąć nawet 2 m wysokości jednak można ograniczyć jej wzrost poprzez odpowiednią pielęgnację i posadzenie jej w mniejszej doniczce.
Świetnie odnajduje się w temperaturach pokojowych i jest łatwa w uprawie, dlatego można coraz częściej spotkać ją w naszych domach.
Dobrze znosi półcień, więc spokojnie można postawić ją w głębi pomieszczenia.
Nie powinniśmy jej zbyt intensywnie podlewać, ponieważ korzenie potrzebują odpowiedniego dotlenienia. Dobrym rozwiązaniem przy tej dracenie jest drenażowe podłoże.
Dracena wonna (Dracaena fragrans "Massangeana")
Dracena wonna w języku polskim często jest nazywana draceną smoczą lub smokowcem.
Oczyszcza powietrze z formaldehydu i ksylenu, a także w mniejszym stopniu z trójchloroetylenu.
Jest roślina ciepłolubną i źle znosi temperatury poniżej 15 st. C.
Lubi jasne stanowiska bez bezpośredniego wystawienia na promienie słoneczne, jednak znosi również cień.
Najlepsze dla niej jest podłoże próchnicze i półprzepuszczalne.
Bez problemu radzi sobie w suchym klimacie, nie szkodzi jej również nieregularne podlewanie.
Zawiera substancje trujące.
Dracena deremeńska (Dracaena deremensis "Warneckei")
Bardzo dobrze radzi sobie z formaldehydem. Jest skuteczna również w wchłanianiu trójchloroetylenu, benzenu i ksylenu.
Jest łatwa w uprawie. Dobrze znosi suche środowisko, cień i nieregularne podlewanie.
Lubi wysokie temperatury, dlatego nie powinniśmy dopuścić, żeby znajdowała się w otoczeniu poniżej 15 st. C.
Na dnie doniczki powinniśmy zastosować drenaż.
Anturium Andrego (Anthurium andraeanum)
Anturium to piękne kwiaty doniczkowe chętnie kupowane na prezenty dzięki swoim walorom dekoracyjnym, jednak niedoceniane pod względem umiejętności filtrowania toksyn z powietrza.
Jest jedną z najskuteczniejszych roślin w tym zestawieniu pod względem usuwania amoniaku, choć dobrze też radzi sobie z formaldehydem, ksylenem i toluenem.
Anturium ma dość duże wymagania uprawowe.
Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne i z drenażem.
Lubi jasne miejsca, jednak powinniśmy unikać ustawiania jej tam, gdzie będzie bezpośrednio narażona na silne promienie słoneczne.
Anturium lubi dużą wilgotność powietrza, jednak źle znosi bezpośrednie spryskiwanie wodą, dlatego lepszym rozwiązaniem jest stawianie w pobliżu pojemnika z wodą. Jeszcze lepszym wyjściem jest zastosowanie doniczki z zbiornikiem wody gdzie roślina pobiera sobie wodę według potrzeb i dodatkowo w pobliżu jest przez cały czas źródło wilgoci.
Zawiera substancje trujące, dlatego musimy zabezpieczyć ją przed dostępem od dzieci i zwierząt.
Figowiec benjamina (Ficus benjamina)
Znany większości osób jako fikus. Jedna z najpopularniejszych roślin w naszych domach.
Głównie niweluje w powietrzu stężenie formaldehydu, jednak usuwa też ksylen i amoniak.
Bardzo prosty w uprawie. Lubi jasne miejsca, ale należy unikać narażania go na bezpośrednie nasłonecznienie.
Nie wszyscy wiedzą, że fikus ma trujące liście i należy trzymać go poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii)
Bardzo skuteczny w oczyszczaniu powietrza z ksylenu i formaldehydu.
Lubi ciepłe i słoneczne miejsca. Najlepiej czuje się bezpośrednio wystawiony na działanie promieni słonecznych.
Należy obficie podlewać go w okresie wegetacyjnym i umiarkowanie poza tym okresem.
Aglaonema (Aglaonema modestum)
Usuwa ksylen i formaldehyd.
Lubi ciepłe stanowiska, jednak bez wystawiania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Wymaga obfitego podlewania wiosną i latem.
Aloes (Aloe vera)
Filtruje takie zanieczyszczenia jak formaldehyd i benzen.
Aloes ma wiele zastosowań, jednym z nich jest możliwość wykorzystania go jako opatrunek chłodzący na oparzenia.
Jest też jedną z roślin, która produkuje tlen w nocy, dzięki czemu idealnie nadaje się sypialni.
Storczyki (Dendrobium spp.)
Dzięki pięknym kwiatom w różnych kolorach jest bardzo popularną rośliną w naszych domach i świetnie sprawdza się jako prezent.
Nawilża powietrze i oczyszcza je z ksylenu i toluenu.
Lubi słoneczne stanowiska oraz dużą wilgotność powietrza.
Świetnie nadaje się do sypialni ponieważ produkuje tlen również w nocy.
Pamiętaj też o odpowiednim doborze donicy do storczyka!
Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii)
Jest bezkonkurencyjna w usuwaniu benzenu i trójchloroetylenu, a dodatkowo radzi sobie też z formaldehydem i toluenem.
Dużą zaletą gerbery jest zdolność do nawilżania powietrza.
Preferuje jasne nasłonecznione stanowiska. Pomimo małych wymagań dotyczących wody jest uważana za trudną w uprawie.
Co jeszcze musisz wiedzieć?
Oczywiście sam fakt, że posiadasz w domu rośliny oczyszczające powietrze to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak zadbanie o odpowiednie warunki dla danej rośliny czy dopasowanie roślin do pomieszczeń w domu. Inne gatunki będą odpowiednie do salonu, inne do biura, a całkiem inne do sypialni. Niektóre rośliny są też trujące i należy zabezpieczyć je przed dziećmi i zwierzętami. Jeżeli chcemy, żeby rośliny wydajnie oczyszczały powietrze w naszych domach, musimy też skupić się na tym jakie substancje absorbują najskuteczniej, a następnie gdzie te substancje występują. Musicie zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od czynności jakie wykonujemy w domu, w każdym pomieszczeniu będzie inne stężenie poszczególnych toksyn.
Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień, zapisz się na nasz newsletter, a dostaniesz informacje o każdym nowym wpisie na blogu.
Zapraszamy też do przeczytania artykułu "Doniczka oczyszczająca powietrze - Jak to działa?", z którego dowiesz się w jaki sposób zwiększyć co najmniej 8-krotnie wydajność twoich roślin.
Skoro dalej to czytasz, to znaczy że wpis Cię zaciekawił. Kliknij niebieski przycisk PODZIEL SIĘ, żeby Twoi znajomi też mogli dowiedzieć się o tym artykule i mieli szanse uczynić swoje otoczenie zdrowszym i przyjemniejszym. Może w ten sposób pomożesz komuś o wiele bardziej niż się spodziewasz?